Agencje zatrudnienia w służbie przedsiębiorstwom

Agencje zatrudnienia w służbie przedsiębiorstwom

W dzisiejszych czasach rekrutacja w standardowym procesie przebiega w sposób zdalny. Firma ogłasza w internecie, na jednym z wielu portali rekrutacyjnych ofertę pracy, ustala termin zakończenia rekrutacji, zbiera CV kandydatów na dane stanowisko i na tej podstawie umawia się z kolejnymi osobami zainteresowanymi pracą. Później proces przybiera znany wielu osobom z autopsji scenariusz: rozmowa kwalifikacyjna, ewentualne testy dla kandydata, w razie potrzeby druga rozmowa i dochodzi do zakończenia procesu rekrutacji. Gdzie zatem na współczesnym rynku pracy miejsce dla tradycyjnej agencji zatrudnienia realizującej procesy rekrutacyjne?

Pomoc rekrutacyjna dla firm

praca agencje zatrudnieniaKażdy, kto szukał pracy przez dłuższy czas poznał różne aspekty funkcjonowania rekrutacji oraz agencji rekrutacyjnych. Agencje zatrudnienia pozwalają spotkać się w jednym miejscu pracodawcy i osobie poszukującej pracy, współpracują ściśle zarówno z jednymi, jak i z drugimi. Współpraca z pracodawcami pozwala firmom odciążyć się z trudów przeprowadzania całej selekcji kandydatów. Wbrew pozorom, dobrze przeprowadzona rekrutacja nie trwa tyle, co rozmowa z kandydatem. Jest to cały proces: napisanie ogłoszenia o pracę, opublikowanie go, selekcja kandydatów na podstawie analizy ich CV, wyłonienie grupy kandydatów, którymi jesteśmy zainteresowani, przeprowadzenie z nimi czynności rekrutacyjnych, czyli rozmowa z kandydatem i przeprowadzenie ewentualnych testów, druga tura rozmów, w końcu finalizacja. Jest to tylko ogólny zarys tego, co robi się w związku z procedurą rekrutacyjną, a każdy poszczególny etap można jeszcze uszczegóławiać i dodawać kolejne elementy do tego łańcucha. W każdym momencie trwania rekrutacji, może nam ona upaść, ze względu na brak odzewu wybranych kandydatów, okoliczności eliminujące kandydatów na ostatniej prostej rekrutacji. Jest to ciężka praca Agencje zatrudnienia pozwalają odciążyć pracodawcę od konieczności zatrudniania całego działu bądź konkretnej osoby do obsługi procesów rekrutacji. Dla pracodawcy jest to zatem optymalizacja procesów rekrutacyjnych związana z regulacją czasu i kosztów we własnej firmie.

Nie ma wątpliwości, że agencje zatrudnienia są bardzo cenionym ogniwem na rynku pracy i bardzo pożytecznym, również z perspektywy przedsiębiorstw, z którymi współpracują. Firmy cenią sobie agencje zatrudnienia ze względu na możliwość premiowania w momencie finalizacji, nie muszą opłacać własnego działu rekrutacji jeżeli nie rekrutują do swojej firmy w sposób ciągły. Bardzo dużą popularność zyskują również HR business partnerzy, właśnie ze względu na powyższy czynnik.