Atrakcyjny Ojcowski Park Narodowy

Ojców to wioska na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znana jako niebywała atrakcja regionu południowej Polski. Znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd i terenie Ojcowskiego Parku Narodowego odwiedzany jest licznie przez turystów przez cały rok.Teren z wystającymi formami skalnymi i ostańcami wapiennymi znoszącymi się na wysokość kilku i kilkunastu tworzy bardzo ciekawe geologicznie i wizerunkowo miejsce, które przecina kilkanaście km szlaków dostosowanych do pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek.

Zamki i fortyfikacje obronne na Jurze

ojcowski park narodowy atrakcjeWśród najbardziej popularnych skał znajdują się przede wszystkim Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska oraz w Rękawica. Wapienne skały wznoszą się na kilkadziesiąt metrów wzwyż i tworzą niezwykłe charakterystyczne budowle komponujące się z okoliczną przyrodą oraz zabytkami architektonicznymi i ruinami. Istnieje wiele wierzeń ludowych i historii, które opowiadają niezwykłe przygody bohaterów związanych z historią tej malowniczej krainy. Na terenie Ojcowa znajduje się wiele miejsc,w których można wypocząć i skorzystać z bazy noclegowej. Piękne stylowe pokoje w drewnianych w willach i pensjonatach, idealnie wtapiają się w przyrodę i ukształtowanie terenu. Pośród licznych skał występują niesamowite jaskinia, w których znajdują się stalaktyty i stalagmity tworzące oryginalne formy od tysięcy lat. Wapienne podłoże poddane działaniu wody, ulegające procesom krasowym, ozdabia jaskinie nadając im niesamowitego wyglądu. Do najbardziej popularnych zaliczana jest Jaskinia Łokietka, Jaskinia Nietoperzowa a także Jaskinia Wierna i Wierzchowska Górna. Wiele z jaskiń ma ponad kilometr długości i sięga do 30 m głębokości. Wiele z nich można zwiedzać pod okiem przewodników, którzy chętnie opowiadają o historii i procesach tworzenia. Niesamowite formy skalne, jaskinie, piękna przyroda i liczne schroniska oraz zamki tworzą Ojcowski Park Narodowy atrakcje dostępne przez cały rok zachęcają do zwiedzania i poznawania niesamowitej i bogatej historii rejonu Jury. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zbudowano w czasach średniowiecza system zamków strzegących Królestwa Polskiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny Zamku Ojcowskiego oraz odrestaurowano i oddano do zwiedzania Zamek w Pieskowej Skale z pięknymi i niesamowitym ogrodami. Na magicznych szlakach w dalszym ciągu można spotkać ruiny fortyfikacji, baszt i licznych warowni, które idealnie wtapiają się skalą przestrzeń Jury i ukształtowanie terenu.

W Ojcowie znajduje się skansen z drewnianą zabudową pochodzącą z XIX i XX wieku, w którym szczególną uwagę zwraca młyn w dolinie Prądnika istniejący już od czasów średniowiecza.Klimatyczne miejsca zostały odrestaurowane i przywrócono im dawny wygląd, aby zapoznać się z niezwykłą historią ludności zamieszkującej terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Rejon bogaty w piękne zabytki architektury, wapienne rzeźby skalne oraz piękne ukształtowanie terenu zapewnia różnorodność podczas wypoczynku i daje możliwość poznania wielu aspektów z dziedziny historii i geologii. Należy również pamiętać, że niegdyś Ojców był uzdrowiskiem i chętnie wypoczywano tam korzystając z wszystkich walorów przyrody i ukształtowania terenu.