Badania kleszczy na boreliozę

Badania kleszczy na boreliozę

Obecnie świadomość społeczeństwa w kwestii troski o swoje zdrowie, a także najnowszych doniesień medycznych jest coraz większa. Zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób dbać o siebie i swój organizm, w związku z czym z wielką chęcią wykonujemy badania profilaktyczne oraz kontrolne, aby mieć pewność, że z naszym organizmem wszystko jest w porządku. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie mamy możliwości badań obecnie. Przykładem jest coraz popularniejsze badanie kleszczy w kierunku różnych chorób.

Badanie kleszcza pomoże nam rozpocząć właściwą terapię!

kleszcz - badanie na chorobyJak wiemy, jednym z niebezpiecznych pasożytów, z którymi mamy do czynienia najczęściej jest kleszcz – badanie na choroby wykonywane jest w kilkunastu laboratoriach w Polsce. Są one wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, który dostosowany jest do wykonywania badań na kleszczach. Badanie to pozwala nam stwierdzić, czy dany osobnik był nosicielem bakterii z rodzaju Borrelia. Bakterie te wywołują niebezpieczną dla człowieka chorobę o nazwie borelioza. Choroba ta wiąże się z powikłaniami, wśród których pojawia się zapalenie opon mózgowych. Niestety, objawy choroby są mylące. Przede wszystkim w miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się rumień, który stopniowo się powiększa. Następnie pojawiają się objawy grypopodobne, a więc gorączka, bóle stawów, a te często mylone są z przeziębieniem i ignorowane. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że medycyna wykonała ogromne postępy i pozwoliła nam na ogromny krok do przodu. Badanie kleszczy pozwala na stwierdzenie, czy kleszcz, który nas ukąsił mógł być nosicielem krętków z rodzaju Borrelia. Wystarczy jedynie znaleźć najbliższe laboratorium, które wykonuje badanie kleszczy. W tym celu wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać odpowiednie hasło. Ta zaprowadzi nas na stronę internetową laboratorium, które wykona nam tego typu analizę. Na wyniki badań nie musimy czekać długo, ponieważ już po około tygodniu możemy liczyć na szczegółowe rozpoznanie. Badanie to pozwoli nam stwierdzić, czy kleszcz, który nas ukąsił był nosicielem chorobotwórczych bakterii, czy też nie.

Warto wiedzieć, że wyniki badań są honorowane przez wielu lekarzy, między innymi lekarzy specjalistów, a także podstawowej opieki zdrowotnej. Taki wynik pozwoli nam więc na wykonanie dodatkowej diagnostyki, a także rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, jeśli potwierdzi się, że zostaliśmy zakażeni. Takie działanie zapobiega rozwojowi pełnoobjawowej boreliozy, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zapobiec niebezpiecznym jej powikłaniom, do czego zachęcam każdą osobę.