Bangladesz i praca w Polsce

Nie ma większego pod względem wydajności produkcyjnej kraju na świecie w przemyśle odzieżowo-tekstylnym niż Bangladesz. Jest to siedziba produkcyjna wielu wielkich korporacji odzieżowych. Bangladesz jest przez nie doceniany ze względu na niskie koszty produkcji oraz ze względu na znakomitą wydajność. Bangladesz to również blisko 580 kilometrowa linia brzegowa, wraz z jednym z największych portów w Ćottogram. Miejscowa stocznia szkoli jednych z najlepszych spawaczy i pracowników stoczniowych na całym dalekim Wschodzie.

Sytuacja pracownicza w Bangladeszu

pracownicy z bangladeszuObywatele tego kraju nad zatoką Bengalską pod względem ekonomicznym znajdują się daleko za najbardziej rozwiniętymi regionami Azji. Ewentualny przyjazd do Polski, do kraju rozwiniętego, w którym mogą zarobić nawet dwudziestokrotność tego, co miesięcznie otrzymują w Bangladeszu sprawia, że Bengale są chętni pracować w Polsce. Przeszkodą na drodze formalnej wydaje się być głównie oddalenie od Bangladeszu Nowego Delhi, gdzie znajduje się polska placówka konsularna – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Delhi. Polscy przedsiębiorcy i izby handlowe apelują do władz o utworzenie placówki konsularnej w Bangladeszu, dzięki czemu chętni do pracy z Bangladeszu będą mieli zdecydowanie bliżej do uzyskania wizy na przyjazd do Polski. Bangladesz jest zalewany migrantami z Mjanmy, którzy są tańsi w pracy od Bengalów. W związku z tym, coraz więcej obywateli Bangladeszu decyduje się na emigrację zarobkową. W Polsce, pracownicy z Bangladeszu są szczególnie miło widziani w branżach tekstylnych i odzieżowych oraz jako tapicerzy. Ponad to, z chęcią zatrudniają ich polskie stocznie oraz firmy zatrudniające spawaczy: zakłady metalurgiczne czy sektor budowlany. Stopa bezrobocia w Bangladeszu wynosi około 4%. Jako, że Bangladesz zamieszkuje około 166 milionów ludzi to w praktyce liczba bezrobotnych Bengalów wynosi około 6 milionów. Jest to więcej niż ludność Słowacji. Bengalowie to bardzo cenieni pracownicy o bardzo wysokiej wydajności. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi czyniącymi zakusy na zatrudnianie Bengalów na dużą skalę.

W procedurze zatrudniania pracowników z Bangladeszu bardzo przydałaby się pomoc państwowa. O ile w przypadku obywateli Bangladeszu nie może być na razie mowy o zniesieniu obowiązku wizowego przy wjeździe do Polski to otwarcie placówki konsularnej w Dhace mogłoby zdecydowanie przyspieszyć proces zatrudnienia pracownika z Bangladeszu i sprawić, że sami Bengalowie patrzyliby częściej w kierunku emigracji zarobkowej do Polski.