Budowa szamba – praktyczne porady

Budowa szamba – praktyczne porady

Budowa domu to szereg równie ważnych i decydujących o przyszłym funkcjonowaniu decyzji. Jedną z nich jest wybór metody zagospodarowania ścieków odprowadzanych z domu. Nie wszędzie bowiem istnieje możliwość podciągnięcia nitki kanalizacji miejskiej, co byłoby przecież najwygodniejsze. W takiej sytuacji najczęściej budowany jest zbiornik na nieczystości, gdzie fekalia są odprowadzane i magazynowane do czasu jego opróżnienia.

Gdzie, jak i jakie szambo wybudować?

najlepsze szamba szczelne plastikoweDecyzja dotycząca budowy zbiornika na ścieki to przede wszystkim wybór najbardziej korzystnego dla naszego domostwa rodzaju szamba oraz dopasowanie jego wielkości. Co do rozmiarów zbiornika, najprościej rzecz ujmując: im większy, tym lepiej. Zbiornik o pojemności do 10m3 można wybudować bez specjalnego pozwolenia (wystarczy pozwolenie na budowę domu, które jednocześnie pozwala nam wybudować szambo). Wielkość szamba jest determinowana także przez rozmiary działki, a konkretnie miejsca, w którym ma stanąć. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy zbiornik, tym częściej trzeba będzie go opróżniać, co wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji. Zbiorniki na fekalia mają dwie podstawowe odsłony, jeśli mowa o materiale, z jakiego są wykonane. Do wyboru mamy klasyczne szamba betonowe, wśród których są zbiorniki zarówno z prefabrykatów, jak i te budowane na miejscu. Druga opcja to najlepsze szamba szczelne plastikowe, które dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych gwarantują szczelność na kolejne dekady. Niekwestionowaną zaletą takiego szamba jest jego waga, która jest znacznie niższa, niż w przypadku szamba wykonanego z betonu. Dzięki temu nie ma żadnych problemów z transportem zbiornika, ani z opuszczeniem go do wykopu, zatem pieniądze na wynajęcie dźwigu zostają w naszej kieszeni. Najlepsze szamba szczelne plastikowe to bardzo bogata oferta zbiorników o różnej wielkości i różnym kształcie, dzięki czemu łatwo będzie dopasować szambo do indywidualnych wymagań i możliwość technicznych na działce. Należy jednak pamiętać, że taki zbiornik może w niektórych wypadkach wymagać kotwienia w gruncie, aby nie został wypchany przez podnoszący się poziom wód gruntowych.

Pamiętajmy, że umiejscowienie zbiornika na nieczystości nie może być przypadkowe. Normy budowlane ściśle określają minimalne odległości szamba od zabudowań mieszkalnych, drzwi i okien, od studni czy też od granicy działki. Wytycznych tych należy się trzymać, inaczej mogą pojawić się komplikacje z odbiorem gotowego zbiornika. Nie bez znaczenia jest także wygoda użytkowania, dlatego warto (jeśli to możliwe) zaplanować złącze wychodzące z ogrodzenia, dzięki czemu wóz asenizacyjny nie będzie musiał nawet wjeżdżać na naszą posesję.