Chciałem uzyskać zwrot vatu zapłaconego w ue

Chciałem uzyskać zwrot vatu zapłaconego w ue

Od kilku lat prowadzę własne przedsiębiorstwo transportowe. Jakiś czas temu odezwał się do mnie zagraniczny kontrahent, który chciałby się zapatrzeć w moje towary. Do tej pory nigdy nie sprzedawałem swoich towarów za granicę, ale skoro nadarzyła się okazja postanowiłem nawiązać z nim współpracę. Dowiedziałem się, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot zapłaconego zagranicą podatku VAT za paliwo. Postanowiłem odliczyć sobie te koszty, ale nie wiedziałem jak powinienem się do tego zabrać.

Odzyskałem zapłacony w UE vat za paliwo

zwrot vat zapłaconego w ue za paliwoUznałem, że najwięcej najbardziej aktualnych informacji na ten temat znajdę w internecie. W końcu prawo cały czas się aktualizuje. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: zwrot vat zapłaconego w ue za paliwo, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko się dowiedziałem, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z krajami Unii Europejskiej odzyskanie zapłaconego VAT jest bardzo proste. Jest to przedsiębiorcom zagwarantowane na mocy dyrektywy unijnej chroniącej przed podwójnym opodatkowaniem. W tym celu nie trzeba się już rejestrować w zagranicznych urzędach skarbowych. Wystarczy złożyć wniosek do polskiego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Dla mnie bardzo dużym ułatwieniem jest to, że wniosek podpisany za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego można złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP. Do tej pory załatwiałem dość sporo spraw za pomocą tej platformy i wiedziałem, że jest ona jasna i czytelna, a przede wszystkim bezpieczna i w odpowiedni sposób chroni dane wrażliwe obywateli. Nie musiałem też od razu składać tego wniosku. Dowiedziałem się bowiem, że można złożyć zbiorczy wniosek dotyczący wszystkich faktur z danego roku. Termin złożenia takiego wniosku upływa 30 września roku następnego. Ja w tym roku nie planowałem już innych służbowych podróży zagranicznych, dlatego od razu wziąłem się za wypełnianie odpowiedniego wniosku. Jak się okazało poszło mi to bardzo sprawnie i szybko. Nie miałem z wypełnieniem najmniejszych problemów.

Po wysłaniu do urzędu skarbowego wniosku, wraz ze skanami zapłaconych faktur urząd miał 30 dni na jego rozpatrzenie. Był to termin zgodny z ordynacją podatkową, a także kodeksem postępowania administracyjnego. Jednakże, na rozstrzygnięcie nie musiałem czekać, aż tak długo. Już kilka dni później otrzymałem decyzję administracyjną o tym, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Na zwrot zapłaconego zagranicą VATu za paliwo nie musiałem po tym, czekać dłużej niż dwa dni robocze.