Co kupimy w automacie sprzedającym?

Co kupimy w automacie sprzedającym?

Nazwa vending wiele nie mówi większości ludzi, bo brzmi tajemniczo. Jest to sposób prowadzenia sprzedaży bez udziału sprzedawcy, czyli jest ona samoobsługowa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych automatów vendingowych, które pozwalają na samodzielne przeprowadzenie całego procesu zakupowego. Pierwsze modele takich maszyn, trafiły do nas już wiele lat temu.

Kto korzysta z automatów sprzedających?

niezastąpione automaty sprzedająceW Stanach Zjednoczonych kilka dekad temu pojawiły pierwsze maszyny vendingowe, które na początku oferowały jedynie zimne napoje. Z czasem ich oferta się poszerzyła, a same automaty stawały się coraz nowocześniejsze. Kiedy ich popularność bardzo wzrosła, to zaczęto je wprowadzać w różnych krajach w Europie, także w Polsce. Jakieś trzydzieści lat temu, trafiły do nas niezastąpione automaty sprzedające, które oferowały gorące napoje w postaci kawy i herbaty oraz maszyny z zimnymi napojami w puszkach i butelkach. Choć do dzisiaj, automaty u nas nie są tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych, to jednak cieszą się dużym zainteresowanie, szczególnie wśród młodych klientów. W automatach sprzedających można kupić słodkie i słone przekąski w postaci  batonów, wafelków, chipsów czy cukierków. Wiele modeli jest mieszanych, czyli można w nich kupić słodycze i coś do picia. Takie automaty przeważnie można spotkać w szkołach, na uczelniach czy w państwowych urzędach. Nowością na rynku vendingowym są automaty z agregatami chłodniczymi, dzięki którym można przetrzymywać w nich lody czy mocno schłodzone jogurty lub kanapki. Z każdym rokiem systematycznie zwiększa się oferta oferowana przez maszyny sprzedające, ponieważ stale rośnie zapotrzebowanie. Obecnie możemy znaleźć automaty z lekarstwami wydawanymi bez recepty, z drobnymi artykułami medycznymi czy nawet z niewielkimi sprzętami elektronicznymi. Z każdym rokiem rośnie ich ilość w Polsce i możemy je znaleźć w coraz to nowych miejscach. Znajdziemy je także na dworcach kolejowych i autobusowych, albo w dużych zakładach pracy.

Dla przedsiębiorcy prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem automatu jest znacznie tańsze niż tradycyjna sprzedaż stacjonarna, ponieważ nie ponosi stałych kosztów utrzymania oraz nie zatrudnia sprzedawcy. Cena nowej maszyny vendingowej, to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można także ją wydzierżawić, albo kupić używany model. Niektórzy traktują maszynę sprzedającą jako dodatkowy kanał sprzedaży, a inni robią z niej główny przedmiot działalności i nabywają po kilka modeli.