Co należy wiedzieć o szczepieniu psa?

Co należy wiedzieć o szczepieniu psa?

Bardzo ważną kwestią jest szczepienie psa. Każdy właściciel tego czworonoga powinien zapewnić mu szczepienie zarówno w wieku szczenięcym jak i dorosłym. U psów szczepienia są tak samo ważne jak u człowieka. Bez nich może on sobie nie poradzić z bardzo groźnymi chorobami. Już przed kupnem lub adopcją  szczeniaka warto zaznajomić się u lekarza weterynarii ze szczegółowym kalendarzem szczepień. Wskazuje on zalecane terminy wykonania szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Obowiązkowe szczepienia dla psów

profesjonalne szczepienie psaZgodnie z prawem jedyne obowiązkowe szczepienie dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje grupa szczepień zasadniczych. Są one zalecane przez lekarzy weterynarii, ponieważ chronią przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi. Brak takiego szczepienia może narazić czworonoga nawet na śmierć. Takie szczepienie chronią przed parwowirozą oraz nosówką. Są jeszcze szczepienia dodatkowe. Zalecane są zazwyczaj dla grupy psów, które są szczególnie narażone na zarażenie konkretną chorobą. Są to między innymi szczepienia przeciwko boreliozie i leptospirozie. Profesjonalne szczepienie psa wykonuje lekarz weterynarii w swoim gabinecie. To do niego powinniśmy się udać z naszym pupilem i to on powinien podpowiedzieć nam jakie najlepiej wykonać szczepienia. Pierwsze szczepienie szczeniaka powinno nastąpić w ósmym tygodniu jego życia dlatego też nie można z nimi zwlekać. Dla szczeniaków wiele chorób jest bardziej groźnych niż dla dorosłych psów. Pomiędzy kolejnymi szczepieniami należy zachować odpowiedni odstęp czasu. Organizm szczeniąt jest wówczas osłabiony, dlatego też warto trzymać się harmonogramu szczepień. Koszt szczepień szczeniaka zamyka się zazwyczaj w granicy 50 złotych za pierwszą szczepionkę. Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie wynosi około 30 złotych, a szczepionka wieloskładnikowa kosztuje w granicach 80 złotych. Do najdroższej szczepionki należy ta przeciwko leptospirozie, ponieważ jej koszt oscyluje w granicach 100 złotych. Pamiętać należy, że ceny tych szczepionek uzależnione są zazwyczaj od konkretnego ośrodka i mogą się od siebie różnić. Pierwszą szczepionkę na wściekliznę podaje się zazwyczaj szczeniakowi pomiędzy dwunastym, a szesnastym tygodniem życia. Później powtarza się ją raz na rok. Szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym najlepiej jest powtórzyć po upływie 2-3 lat.

Należy pamiętać, że szczepienia w wielu przypadkach stanowią jedyną formę ochrony naszego psa przed groźnymi chorobami. Szczepienia są podstawową profilaktyką, którą powinien wykonywać każdy właściciel. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam ustalić konkretny kalendarz szczepień. Pełna odporność organizmu naszego psa występuje po ukończeniu całego programu szczepień. Tak jak w przypadku człowieka szczepienia u psów powinny być pilnowane i regularnie odnawiane.