Czy mam boreliozę?

Czy mam boreliozę?

 

Borelioza to podstępna choroba, która może mieć naprawdę opłakane skutki. W związku z tym powinniśmy uważać na kleszcze, które tę chorobę przenoszą. Bardzo często jest tak, że nie zauważamy, że ukąsił nas kleszcz i dość długo z nim chodzimy. Okazuje się, że im dłużej nosimy go w swoim ciele, tym większe ryzyko przeniesienia na nasz organizm niebezpiecznych bakterii.

Czy warto się zbadać po ukąszeniu?

badanie na boreliozę cenaTak naprawdę możemy wykonać pewne badanie, które pozwoli nam określić, czy do zarażenia mogło dojść. Okazuje się jednak, że borelioza to choroba, która daje różne objawy. Mówi się o tym, że jedynym pewnym objawem, świadczącym o rozwoju choroby jest obecność rumienia. W momencie, gdy go zauważymy, nie ma już potrzeby wykonywania badania na boreliozę. Wtedy możemy mieć pewność, że kleszcz, który nas ukąsił był nosicielem. Niesamowicie ważny jest moment, w którym powinniśmy wykonać badanie. Nie powinno mieć to miejsca od razu po ukąszeniu, ponieważ wynik może wyjść fałszywie ujemny. Zaleca się odczekać około 4 tygodni i dopiero po tym czasie wykonać badanie. Jeśli chodzi o badanie na boreliozę – cena może być różna. Najczęściej zależy ona od miejsca, w którym wykonujemy badanie. Należy zaznaczyć, że nie wykonamy go w każdym laboratorium. Warto zatem na początku upewnić się, czy w konkretnym laboratorium mamy możliwość wykonania tego testu i ile on kosztuje. Jeśli nie znajdziemy tego typu informacji na stronie, to zawsze możemy zadzwonić w konkretne miejsce i się dopytać. Jeśli chodzi o ceny badania na boreliozę, to zaczynają się one od 100 złotych. Warto poszukać laboratoriów, które oferują nam jak najniższą ceną i jak najwyższą jakość. Z pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem takiego miejsca. Pamiętajmy o tym, aby nie bagatelizować ukąszenia kleszcza i dokładnie obserwować miejsce, w którym bytował. W przypadku wystąpienia rumienia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który z pewnością podejmie odpowiednie kroki. Pamiętajmy o tym, że borelioza naprawdę może być groźna i należy podejść do tej choroby poważnie.

Badanie na boreliozę dla niektórych lekarzy jest niepotrzebnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Wszystko dlatego, że badanie to należy wykonać w konkretnym momencie. Wykonane za wcześnie może dać nam fałszywie ujemny wynik. Poza tym już sama obserwacja miejsca, w którym bytował kleszcz okazuje się wystarczająca. Jeśli nie powstał w nim rumień, to na pewno nie mamy się czego obawiać. W momencie jego wystąpienia należy jak najszybciej pójść do lekarza.