Czy warto kupować śpiworki dla niemowlaka?

Czy warto kupować śpiworki dla niemowlaka?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, co z długiej list wyprawkowej rzeczywiście przyda się podczas opieki nad noworodkiem. I o ile takie pozycje jak łóżeczko czy paczka pieluch są konieczne, o tyle np. szumiąca zabawka czy śpiworek dla niemowlaka może budzić wątpliwości. Według neonatologów ciasne owinięcie dziecka podczas snu pomaga mu się wyciszyć i poczuć jak w łonie matki, czyli środowisku, które znał do tej pory. Przeczytaj jakie jeszcze ma zalety stosowanie śpiworka podczas snu malucha, który dopiero uczy się zasypiać o określonych porach oraz potrzebuje do tego precyzyjnie przygotowanych warunków.

Przydatny śpiworek dla niemowlaka

śpiworki dla niemowlakaKorzyści jakie przynosi ciasne otulenie dziecka przez pierwsze tygodnie życia wytypował amerykański uczony, który badał optymalne warunki do spokojnego snu malucha. Z jego badań wynika, że śpiworki dla niemowlaka pozwalają na niezakłócony sen dziecka nawet przez kilka godzin nocnych. A wynika to z tego, że ciasnota jest naturalnym stanem dla dziecka znajdującego się w brzuchu mamy. Dlatego, gdy dziecko zostanie położone w ciasno zapiętym śpiworku czuje się bezpiecznie i może spać. Kolejnym elementem pozwalającym na niezakłócony sen jest zniwelowanie odruchu Moro. Dziecko, które jest położone w śpiworku nie ma możliwości rozłożenia rączek, przez co gwałtowność odruchu Moro jest osłabiona, a on sam nie jest tak dokuczliwy. Zważając na to, jak wiele dobrego przynosi ciasnota spowodowana otuleniem maluszka, warto zdecydować się na śpiworek gdyż jest on najłatwiejszym z dostępnych sposobów na samodzielne zastosowanie tego procesu podczas wieczornej rutyny malca. Wykorzystanie otulacza wymaga umiejętności od rodzica. Natomiast śpiworki są tak projektowane, aby wystarczyło włożyć do niego maluszka i zapiąć suwak lub rzepy umiejscowione w odpowiednim rozstawieniu. Dzięki czemu już w kilka chwil po kąpieli, maluszek będzie gotów do snu.

Znając już rolę i moc opatulenia niemowlaka do snu warto także zainteresować się oraz zastosować pozostałe elementy metody „pięciu S”, czyli opatulenia, stabilizowanie pozycji, szumienie, kołysanie oraz ssanie. Jak widać dzięki śpiworkom dla niemowlaka można z łatwością wdrożyć dwa z powyższych warunków, gdyż położenie dziecka spać w rożku czy bez jakiegokolwiek wsparcia i zastosowanie bezpiecznej pozycji jaką jest ułożenie na boku jest bardzo trudne. Natomiast bobas ciasno otulony śpiworkiem z łatwością odnajdzie się w takim ułożeniu i będzie spać kilka godzin bez przerwy, a razem z nim rodzice zmęczeni swoją nową rolą.