Czym film 360 różni się od vr

Czym film 360 różni się od vr

Krótko mówiąc, aparat 360 rejestruje dwa obrazy lub pliki wideo z podwójnych obiektywów o polu widzenia 180 stopni i albo automatycznie łączy je w aparacie, albo oferuje bezpłatne oprogramowanie towarzyszące, za pomocą którego można łączyć pliki – często jednym kliknięciem . W poniższym przewodniku wyjaśnimy niektóre nieporozumienia związane z obrazowaniem 360 i wyjaśnimy, w jaki sposób działają kamery 360.

Filmy 360 i vr to różne technologie

film vr 360Obrazowanie było kiedyś domeną dobrze doświadczonych profesjonalistów pracujących w branży filmowej lub miłośników gadżetów, i niewielu osób poza nimi. Ale w ostatnich latach wprowadzenie na rynek kamer 360 pomogło wprowadzić wciągające obrazowanie do głównego nurtu. Wciągająca zawartość wymagała kiedyś drogich zestawów kamer i godzin po godzinach edycji, ale te nowe rodzaje kamer 360 przyniosły ze sobą automatyczny montaż w aparacie (oprócz GoPro), prostsze oprogramowanie i lekkie, przenośne konstrukcje. Dzięki portalom społecznościowym, gdzie można publikować 360-stopniowe filmy i zdjęcia, jeszcze więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z pełnego potencjału tego formatu nagrywania. Pozostają jednak również kwestie owiane tajemnicą. Dokładnie jak działają kamery 360? Po pierwsze, zmieńmy to pierwotne nieporozumienie. Jaka jest różnica między 360 a VR? To pytanie najczęściej słyszymy. Czy VR i 360 są takie same? Czym się różnią? Ludzie często używają terminów 360 i VR zamiennie, ale istnieje kilka ważnych różnic. Pierwsza różnica polega na nazwie. Rzeczywistość wirtualna oznacza po prostu: nie jest prawdziwa. VR to treści generowane komputerowo, podczas gdy filmy 360 stopni to rzeczywiste widoki nakręcone na obiektywach szerokokątnych i połączone ze sobą. Podczas gdy film vr 360 stopni jest wciągającym doświadczeniem, jesteś ograniczony perspektywą kamery, czy to pod wodospadem, czy w środku pizzerii. W prawdziwej rzeczywistości wirtualnej możesz swobodnie wędrować po tych wirtualnych środowiskach. Zamieszanie między 360 a VR pochodzi od osób przesyłających swoje zdjęcia i filmy 360 do zestawów VR. W rzeczywistości jak widać są to zupełnie różne technologie, pochodzące z zupełnie innych bajek.

Aby wyświetlić 360 filmów lub zdjęć za pomocą zestawu VR, treść zostanie poddana edycji z efektem 3D, aby zapewnić prawdziwie wciągające wrażenia. Niektóre kamery mogą zoptymalizować zawartość dzięki temu efektowi w aparacie. W przeciwnym razie potrzebujesz oprogramowania do edycji 3D. Jest ono jednak dość łatwe w obsłudze, toteż łatwo się go nauczysz.