Czym jest bezpieczne inwestowanie?

Czym jest bezpieczne inwestowanie?

 

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, chcąc zainwestować swoje pieniądze mądrze – czym jest bezpieczne inwestowanie? Czy jest to wybieranie tylko akcji firm, które mają najwyższą rentowność, czy też jest to lokowanie swoich zaoszczędzonych środków na bezpiecznych lokatach bankowych. Nie każdy ocenia tak samo definicję bezpieczeństwa. Inaczej również postrzegamy tematy inwestycji. Dla niektórych bezpieczniejsze będzie inwestowanie w aktywa trwałe, a dla innych w aktywa giełdowe, jak na przykład w akcje czy w ETF’y.

Jak powinno wyglądać bezpieczne inwestowanie?

bezpieczna inwestycjaW odpowiedzi na zadane pytanie warto wspomnieć o tym, że bezpieczne inwestowanie nie zawsze i nie w każdym przypadku oznacza dokładnie to samo. Jednymi z najbezpieczniejszych inwestycji są inwestycje w obligacje skarbowe. Jednak coś za coś. Czym jest tak właściwie bezpieczna inwestycja? Na pewno jest to inwestycje w rzeczy, które z pewnością przyniosą zysk, ale już na pewno nie przyniosą nam żadnej straty. Strata jest z pewnością następstwem, które nie powinno mieć w żadnym wypadku miejscu przy inwestycjach bezpiecznych. Bezpieczną inwestycją może być również ulokowalnie pieniędzy na koncie, lokacie oszczędnościowej, gdzie będą one rosły w bardzo wolnym tempie, ale ich wartość nie zmaleje, lub nie zostaną one przez nas utracone. Według niektórych analityków finansowych, bezpieczną inwestycją może być inwestycja w nieruchomości, na przykład mieszkanie. Wartość mieszkania nie może diametralnie zmaleć, a może być też tak, że na zakupie nieruchomości możemy zarobić wynajmując je. Należy jednak pamiętać, że od zysku z wynajmu należy odprowadzić podatek dochodowy. Inwestycję w nieruchomości można uznać za inwestycję bezpieczną, która jest w stanie generować dodatkowo comiesięczny przychód. Jednak aby porwać się na tak kosztowną inwestycję trzeba posiadać znacznie większą sumę niż w przypadku inwestycji na rynku akcji, gdzie możemy rozpoczać inwestowanie od nawet sumy równej tysiąc złotych. Bezpieczna inwestycja, to inwestycja w aktywa, których ryzyko jest na niskim poziomie, dlatego też stopa zwrotu jest relatywnie niższa.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że bezpieczna inwestycja, ale bardziej kosztownie przyniesie większy zysk, bowiem jest on liczony w procentach od sumy podstawowej, a nie w stałej nominalnej wartości. Zatem warto zainwestować w bezpieczne aktywo, gdyż nie przysporzy nam ono stresujących sytuacji i obaw, że gdy coś pójdzie nie tak, to stracimy swoje pieniądze, które niejednokrotnie są zbierane przez nas przez całe życie.