Czym jest zespół stresu pourazowego?

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego jest szczególnym zestawem reakcji, które mogą rozwinąć się u osób, które przeżyły traumatyczne zdarzenie, które zagroziło ich życiu lub bezpieczeństwu lub życiu innych osób w ich otoczeniu. Może to być wypadek samochodowy lub inny, napaść fizyczna lub seksualna, wojna, tortury lub katastrofy, takie jak pożary lasów lub powodzie. W rezultacie osoba odczuwa intensywny strach, bezradność lub przerażenie.

Zespół stresu pourazowego – jak sobie pomóc?

leczenie zespołu stresu pourazowegoWiele osób odczuwa niektóre objawy stresu pourazowego w ciągu pierwszych kilku tygodni po traumatycznym zdarzeniu, ale większość z nich wraca do zdrowia sama lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Z tego powodu leczenie zwykle rozpoczyna się dopiero po około dwóch tygodniach od traumatycznych przeżyć. Chociaż formalne leczenie może się nie rozpocząć, ważne jest, aby w pierwszych dniach i tygodniach uzyskać niezbędną pomoc. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne dla większości ludzi. Próba zminimalizowania innych stresujących doświadczeń życiowych, w miarę możliwości, pozwala osobie bardziej skoncentrować się na wyzdrowieniu. Jeśli dana osoba czuje się bardzo zaniepokojona po traumatycznym wydarzeniu, powinna porozmawiać z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia. Jeśli doświadcza objawów zespołu stresu pourazowego, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, lekarz rodzinny, psychiatra lub psycholog może zalecić rozpoczęcie leczenia. Skuteczne metody leczenia są bardzo różne. Większość obejmuje leczenie zespołu stresu pourazowego za pomocą terapii, ale w niektórych przypadkach można również przepisać leki. Nie zaleca się leczenia uzależnień od narkotyków lub alkoholu w ciągu czterech tygodni od pojawienia się objawów, chyba że siły cierpienia danej osoby nie da się opanować wyłącznie psychoterapią. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej zacząć od leczenia psychologicznego, a nie od przyjmowania leków jako pierwszego i jedynego rozwiązania problemu.

Szukając terapeuty, najlepiej jest poszukać specjalisty, który specjalizuje się w leczeniu  urazów i zespołu stresu pourazowego. Można poprosić lekarza rodzinnego o rekomendacje, lub inne osoby, o których wiadomo, że przeżyły w przeszłości podobne trudności. Oprócz referencji i doświadczenia ważne jest znalezienie terapeuty, który zapewni komfort i bezpieczeństwo. Jeśli konkretny specjalista nie spełnia oczekiwań, zawsze warto poszukać kogoś innego. Aby terapia zadziałała, trzeba czuć się komfortowo i zostać odpowiednio zrozumianym.