Czym są czujniki poziomu wody?

Czym są czujniki poziomu wody?

  • Post author:
  • Post category:Sprzęt

Stałe i regularne kontrolowanie zbiorników wody i innych płynów jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, wydajność zakładu, a także szkodliwość dla środowiska. Takich badań dokonują zarówno instytucje, jak i przedsiębiorcy wewnątrz swoich firm. W obu przypadkach do rzetelnego przeprowadzenia badania poziomu wody wykorzystuje się specjalne czujniki, czyli sondy hydrostatyczne. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a sposób użytkowania niezwykle prosty.

Jak używać czujników poziomu wody?

nowoczesny czujnik poziomu wodySonda stosowana jest podczas badania wodnych zbiorników naturalnych otwartych i zamkniętych, takich jak rzeki lub jeziora, a także w przedsiębiorstwach, gdzie wykorzystuje się różne zbiorniki z wodą. Z czujników korzysta między innymi branża gastronomiczna, przetwórcza, a nawet motoryzacyjna. Regularne kontrolowanie zbiorników z wodą pozwala być na bieżąco ze zbliżającym się zagrożeniem i koniecznością podjęcia działań — instytucje za pomocą takich czujników są w stanie zauważyć gwałtowny przyrost lub ubytek wody, a tym samym przygotować się na podtopienia lub suszę. W zakładach pracy taka kontrola umożliwi zachowanie ciągłości produkcji, nie narażając maszyn na przeciążenie. Nowoczesny czujnik poziomu wody może różnić się wyglądem i wielkością w zależności od wybranego producenta czy późniejszego zastosowania urządzenia. Sposób montażu pozostaje jednak zbliżony bez względu na typ sondy. Można ją umieścić w zbiorniku na kilka sposobów, w zależności od tego, czy lustro wody jest aktywne, czy spokojne. Pierwsza metoda to pionowe spuszczenie sondy na przewodzie — wybiera się tę metodą w przypadku zamkniętych zbiorników takich, które znacznie nie wprawią urządzenia w ruch. Jeśli bada się spokojny zbiornik, lecz odczyty różnią się, gdyż sonda może się poruszać, wówczas można ją obciążyć przy pomocy ciężarka. Druga z metod stosowana w przypadku rzek, kanałów i zbiorników, w których woda się porusza, to umieszczenie czujnika na samym dnie i ustabilizowanie go za pomocą ciężarka.

Zapewnienie stabilności sondy hydrostatycznej jest bardzo ważne, gdyż każdy większy ruch urządzenia może sprawić, że uzyskane wyniki będą zakłamane. Nie trzeba się martwić o trwałość konstrukcji, gdyż do produkcji czujnika wykorzystuje się stal nierdzewną, a wszystkie systemy odczytujące są chronione specjalną osłonką. Nie ma zatem szans, aby sonda uszkodziła się podczas przeprowadzania badania. Przed wyborem czujnika warto zapoznać się z sugerowanymi parametrami urządzenia dostosowanymi do planowanych prac.