Czym są domki mobilne?

Czym są domki mobilne?

Funkcjonalny domek holenderski to parterowy budynek, który jest najczęściej wykorzystywany w celach rekreacyjnych. Różni się on od przyczepy kempingowej tym, że nie można go przewozić bez specjalnej lawety. Może również spełniać funkcję domu całorocznego, ponieważ zainstalowana jest w nim instalacja wodna, kanalizacyjna oraz elektryczna. 

Co warto wiedzieć o domkach mobilnych?

duże mobilne domy letniskoweW porównaniu z innymi domami do zamieszkania, cena domków holenderskich jest kusząca. Za używany domek z dwoma sypialniami, salonem z aneksem kuchennym oraz łazienką, elektrycznym ogrzewaniem sufitowym i ściennym zapłacimy już 25 tys. zł. Planując zakup domku holenderskiego należy wziąć pod uwagę koszty ogrzewania. Instalacja grzewcza może być na gaz lub prąd. Duże mobilne domy letniskowe mają pełną instalację kanalizacyjną i elektryczną, dzięki czemu możemy w nich mieszkać nawet przez rok. Dodatkowo, wiele domków jest ocieplonych, więc nawet późną jesienią nie będzie problemu, aby wyjechać w plener. Domy mobilne opierają swoją konstrukcję na stalowej ramie. To na niej opiera się cała konstrukcja i to do niej przymocowane są koła służące do transportu. Domki są wyposażone we wszystko potrzebne do życia urządzenia oraz instalacje do podłączenia mediów. Ich podłączenie wymaga podpisania umowy z odpowiednimi dostawcami. Stalowa konstrukcja jest zabezpieczona przed korozją i od dołu przykryta warstwą blachy trapezowej z ociepleniem. Ściany te zbudowane są w technologii szkieletowej opartej na elementach drewnianych. Ściany są ocieplone 10 centymetrową warstwą wełny mineralnej, podobnie jak konstrukcja dachu. Z zewnątrz są pokryte blachą trapezową, deską na pióro – wpust lub sidingiem. Wnętrze domu mobilnego najczęściej jest wykończone drewnem, a miejsca szczególne (łazienka) są wykończone zgrzewana na gorąco okładzina PCV w celu uniknięcia wilgoci. Każdy domek jest wyposażony w instalację elektryczną oraz wodno – kanalizacyjną. Podłączenie mediów pozostaje w geście właściciela domu mobilnego, sprzedawca lub osoba wynajmująca nam działkę nie ma takiego zobowiązania.

Nowoczesne domy mobilne posiadają dobrą izolację, która pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Samochód z przyczepą może zostać zaparkowany na drodze zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego, a więc nie w miejscu, gdzie parkowanie jest zabronione. Jeśli natomiast zaparkujemy zgodnie z przepisami, to możemy przebywać w danym miejscu nawet kilka dni. Pamiętajmy, że nie możemy pozostawiać zaparkowanego domu na parkingu.