Czym spawać aluminium?

Czym spawać aluminium?

Rozwój przemysłu na całym świecie zaczął przyczyniać się do wdrażania nowoczesnych metod spawania, przecinania oraz obróbki metali i materiałów przemysłowych. Od stosunkowo prostych do wielce skomplikowanych, metody obróbki zmieniają się i rozwijają każdego roku. Niemniej jednak, metale przemysłowe cechują się tym, że wiele z nich różni się od siebie chociażby tym jak są zbudowane, a to z kolei prowadzi do powstania nowych wymagań związanych z narzędziami używanymi w przemyśle ciężkim.

Unikalne narzędzia spawalnicze

wydajne spawarki do aluminiumW kontekście narzędzi spawalniczych to mamy do czynienia z ogromną ilością różnorodnych opcji. Niemniej jednak jednym z najbardziej powszechnych i popularnych rodzajów tego typu narzędzi są dwa rodzaje spawarek – TIG oraz MIG. Różnią się one wbrew pozorom kilkoma charakterystycznymi rzeczami i obie mają swoje wady oraz zalet. Zaczynając od tej pierwszej, to można swobodnie powiedzieć, że spawarki typu TIG są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Co do samej spawarki TIG, to warto jest powiedzieć, że wydajne spawarki do aluminium tego typu są w stanie stworzyć spoiny o grubości sięgającej dziesięciu milimetrów, aczkolwiek warto jest tutaj zauważyć, że taki wynik jest zdecydowanie teoretyczny, gdyż wymagałby niesamowitej precyzji oraz umiejętności. Spawanie metodą TIG to spawanie, które charakteryzuje się wysoka jakością oraz czystością, a do tego spoiny nie mają zanieczyszczeń oraz tak zwanych wtrąceń, co jest ogromną zaletą. Z drugiej strony, spawarka MIG oraz okazjonalnie spawarka MAG jest urządzeniem tak jak było to wspomniane wcześniej – trudniejszym w obsłudze. Wynika to z tego, że jest ona bardziej zaawansowana i pozwala na znacznie szersze opcje. Między innymi MIGiem można zmieniać rodzaj prądu oraz biegunowość, natężenie i napięcie łuku, parametry związane z samym drutem oraz rodzaj, a także natężenie gazu osłonowego. Jak więc widać, MIG wymaga szerokiej wiedzy oraz specjalistycznych umiejętności, aczkolwiek zdecydowanie więcej można osiągnąć przy połączeniu szerokiej wiedzy oraz bogatego doświadczenia spawacza wraz ze spawarką typu MIG, która jest w stanie sprostać wielu wyzwaniom związanym ze spawaniem aluminium.

Jak więc możemy zobaczyć, unikalne właściwości obu tych spawarek idealnie nadają się do spawania aluminium. Każda z tych wyżej wymienionych spawarek cechuje się wyjątkowymi zaletami oraz cechami, które sprawiają, że jest ona niebywale skuteczna w tym co robi. Niemniej jednak, warto też pamiętać o tym, że bardzo często spawarka będzie tak dobra, jak spawacz, który ją obsługuję.