Drewniana podłoga a panel podłogowe

Drewniana podłoga a panel podłogowe

Każdy marzy o pięknej podłodze. Dla większości osób idealną podłogę stanowi podłoga drewniana. Mowa tutaj o podłodze drewnianej, nie zaś o panelach, które w większości są zrobione z płyty HDF, będącej w sensie dosłownym, lepszej jakości płytą pilśniową z większą gęstością włókien drzewnych. Płyty HDF są pokrywane laminatami, papierem żywicznym lub naturalnymi okleinami. Naturalne deski podłogowe są zrobione w 100% z naturalnego drewna, dzięki czemu, w przeciwieństwie chociażby do paneli podłogowych, można je cyklinować, dzięki czemu korzystanie z drewnianych podłóg może być zdecydowanie dłuższe niż z paneli.

Dębowa deska, czy panel?

dębowe podłogi tarkettNiegdyś panowało przekonanie, że tylko podłogi jednolite pod względem struktury nadają pomieszczeniom eleganckiego charakteru, natomiast podłogi z surowego dębu, ze względu na występowanie słojów, obtarć, zatarć, były traktowane prędzej jako element gospody lub wiejskiego domu. Postrzeganie elegancji się zmieniło i dębowe podłogi ze swoim surowym, naturalnym wyglądem zapewniają naturalny szyk i ekscentryczność. Jeżeli poszukujemy eleganckiej podłogi, możemy skusić się na dębowe podłogi tarkett podlegające procesowi fazowania. Wówczas deska ma bardziej widoczne wykończenie, dodające jej elegancji. Dodatkowo, jest to zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami, które w łatwy sposób usuniemy ze szczelin pomiędzy deskami podłogowymi. Elegancki wygląd podłogi możemy również uzyskać decydując się na niestandardowe ułożenie desek. Coraz popularniejszy jest powrót do klasycznych parkietów, czyli niewielkich desek ułożonych w kształt kwadratów. Możemy również dokonywać wariacji związanych z długością deski. Niektórzy sądzą, że im większa deska, tym bardziej ma elegancki wydźwięk. Do łask wraca również jodełka, czyli specyficzny sposób ułożenia deski podłogowej. Specjalna linia desek poddawanych nasłonecznieniu i piaskowaniu ma na celu dostarczenie deski w najnaturalniejszy sposób, poddanej warunkom atmosferycznym i działaniu żywiołów. Dębowe podłogi mają jedną, zdecydowaną wyższość na płytami HDF – trwałość.

Deski z drewna nie puchną pod wpływem dostania się wilgoci między lub pod panel. Nie jest to płyta wypełniona włóknami drzewnymi, ale drewno w całości, w jednym kawałku, które doskonale radzi sobie w ekstremalnych, domowych warunkach, takich jak aktywność dziecięca, zalania czy zabrudzenia. Przyjmując czynnik cenowy za wyznacznik zakupu, również można odnieść wrażenie, że deski podłogowe mogą być w ostateczności tańsze. Deski możemy cyklinować, uzyskując kolejną warstwę drewna, natomiast panel, po mechanicznym uszkodzeniu nadaje się jedynie do wyrzucenia.