Drukowanie uv – nowoczesna technologia druku

Termin ten jest coraz popularniejszy i coraz częściej spotkany. Często jednak stanowi zagadkę. Niejednokrotne można odnieść wrażenie, aby wytłumaczyć, czym jest druk uv, potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu poligrafii, a jedyne skojarzenia sprowadzają się do promieni słonecznych, w których zawarte jest także światło uv – czyli ultrafioletowe. Niemniej druk uv zdobywa coraz większą popularność i jest ceniony z uwagi na innowacyjne rozwiązanie, które umożliwiają adaptację wielu materiałów jako podkład do druku.

Czym jest drukowanie uv?

drukowanie uv w GdyniPrzede wszystkim sposób działania drukarek uv jest podobny do działania tradycyjnych, domowych drukarek atramentowych. Innymi słowy, głowica rozpyla tusz na materiale, dzięki czemu powstaje wydruk. Jednak druk uv to nowoczesna, niedawno odkryta technologia, która faktycznie powiązania jest ze światłem UV, odpowiedzialnym za utrwalenie wydruku. Tradycyjny tusz atramentowy zastępują tusze polimerowe. Drukowanie uv w Gdyni to profesjonalne usługi związane z tym obszarem rynku poligraficznego. Wszelkie prace przeprowadzane są w oparciu o najnowszą wiedzę oraz sposoby wykonywania druków uv. Pracownicy wykorzystują najnowszy, dostępny na rynku, zaawansowany technologicznie, a przede wszystkim dedykowany tego rodzaju drukom sprzęt. Atrakcyjność tego rodzaju wydruku polega na wszechstronności wyboru materiału, na którym zostanie wykonany druk. Jedyną, ważną rzeczą jest, aby materiał był płaski. Powszechnie wykorzystuje się płyty PCV, szkło, plexię. Technika uv pozwala na druk wielkoformatowy, dlatego coraz chętniej wykorzystywany jest w marketingu, który bazuje na dużych wydrukach, stanowiących bilbordy oraz innego rodzaju treści reklamowe. Co ważne, ta technika idealnie odwzorowuje oryginał w postaci grafiki, sprawdza się również podczas druku na mniejszych formatach, dlatego szybko została zaadaptowana do aranżacji wnętrz. Szklane panele często zdobione są różnego rodzaju motywami właśnie poprzez użycie druku uv, zdobiącymi następie ściany kuchni lub salonów.

Nowoczesna technika, która pozwala na wykonanie nadruku na różnego rodzaju materiałach, pod warunkiem, że są one płaskie. Podczas całego procesu, podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, tusz rozprowadzany jest przez głowicę. W tym przypadku jednak wykorzystuje się rusz polimerowy, natomiast cały wydruk zostaje dodatkowo utrwalony poprzez zastosowanie światła uv. To innowacyjna technika, która otwiera nowe możliwości w sektorze aranżacji wnętrz, marketingu oraz w wielu innych sektorach przemysłu.