Granit i inne kamienie na budynek

Granit i inne kamienie na budynek

Mimo tego, że żyjemy w epoce technologii, nastawionej w designie na prostotę form i materiałów, to powraca moda na tradycyjne rozwiązania, zarówno w budownictwie, jak i w ubiorze. Jesteśmy już chyba trochę zmęczeni surowością proponowanych nam form i szukamy coraz mocniej inspiracji w naturze. Nie bez znaczenia ma też wpływ ruchów ekologicznych. W aranżacjach wnętrz ogromnym zainteresowaniem cieszy się drewno, które jest uzupełnianie kamiennymi wstawkami. Wnętrza dzięki naturalnym elementom są bardziej przytulne i swojskie.

Wytrzymałe elewacje z kamienia

naturalne kamienie na elewacjeW architekturze wnętrz coraz chętniej nawiązujemy do starych stylów, często stosując naturalne materiały wykończeniowe. Po epoce metalu i szkła w stylizacjach wnętrz, szukamy na nowo ciepła i swojskiego klimatu, jakie dają nam kamień i drewno. Zresztą nie tylko po aranżacjach wnętrz możemy się przekonać, jak bardzo polubiliśmy naturalne materiały. Od jakiegoś czasu rosnącym zainteresowaniem cieszą się bowiem naturalne kamienie na elewacje, które pojawiają się na coraz większej ilości budynków. My również postanowiliśmy z mężem zmienić nieco wygląd naszego domu i w wybranych przez nas miejscach położyć trochę naturalnego kamienia. Pośród różnych rodzajów kamieni na elewację, do gustu przypadł mi najmocniej ciemny granit. Jest to chyba najdroższy kamień elewacyjny, a wynika to z tego, że daje najwięcej możliwości, ja chodzi o tworzenie struktury ścian. Granit jest też najbardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. A to w naszym kraju jest bardzo ważne, w końcu przez dużą część pada deszcz lub śnieg, które potrafią czyniś spustoszenia w elewacji. Oczywiście ze względu na bardzo wysoką cenę, postanowiliśmy zastosować graniy nie na całym budynku, ale w tych miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Rozplanowaliśmy rozmieszczenie kamienia w taki sposób, żeby wyglądał atrakcyjnie na budynku i harmonijnie współgrać z innymi elementami elewacji. Ostateczny efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Granit prezentuje się naprawdę ciekawie.

Elewacja każdego budynku narażona jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, które szczególnie w naszym klimacie mogą doprowadzić do szybkiego niszczenia ścian budynku. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy mnóstwo różnych rozwiązań na to, żeby elewacja służyła nam niezmiennie przez długie lata. Możemy, na przykład, zastosować na elewacji naturalne kamienia, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. A przy okazji bardzo atrakcyjnie wyglądają.