Integracja sposobem na zadowolonego pracownika

Integracja sposobem na zadowolonego pracownika

Zarówno weekendowy wyjazd, jak i klasyczne wyjście do pubu, to równie dobre sposoby na lepsze poznanie swoich współpracowników. Grupowe wyjazdy firmowe stały się, w ostatnich latach, bardzo popularną metodą rozrywki w wielu firmach i zakładach pracy. Jest to doskonała okazja na poznanie ludzi z sąsiadującego biurka, na innym polu, niż to w pracy. Daje to również możliwość zmniejszenia dystansu, dzielącego pracownika z przełożonym, co w praktyce działa pozytywnie na dalszą współpracę na polu zawodowym. Przełożony ma okazję pokazać swoją ludzką twarz, co z pewnością docenią jego podlegli.

Dlaczego potrzebna jest integracja w zespole?

imprezy integracyjneCzęsto pracujemy w dużych zespołach i chociaż spędzamy ze sobą co najmniej osiem godzin dziennie, wiemy o sobie niewiele. Widzimy się jedynie w sytuacjach związanych z pracą, co pozwala na utrzymanie dystansu. Jednak z punktu widzenia psychologii biznesu, dystans ten, choć potrzebny, ma również swoje wady. Największą z nich jest poczucie odosobnienia jednostki w ogromnej korporacji. Jeśli pracownik czuje się niezauważony, nieistotny, a przez to niedoceniony, jest to ogromne zagrożenia dla biznesu. Osoba taka nie identyfikuje się z przedsiębiorstwem, przez co nie wkłada w swoją pracę tyle energii ile by mogła. Dlatego też wszelkiego rodzaju imprezy integracyjne są doskonałą formą na bliższe poznanie się pracowników i przełożonych, pokazanie swojego ludzkiego oblicza, przez co zmniejszenie dystansu i wywołanie pozytywnych wrażeń. Pozytywne motywowanie swoich pracowników ma ogromną siłę i jest znacznie lepszą metodą na odniesienie sukcesu, niż system karania za wykroczenia. Imprezy integracyjne pozwolą na zwiększenie więzi miedzy pracownikami, którzy dzięki temu poczują się jak zespół, drużyna grająca do jednej bramki, jednocześnie szanująca dbającego o nich kapitana. Czy będzie to coroczny wyjazd w góry z integracyjnym ogniskiem, czy też zorganizowane wyjście na strzelnicę, zakończone wieczorem w pubie, pozwoli to pracownikom i przełożonym na relaks we własnym towarzystwie, czyli na coś zupełnie odwrotnego, niż na co dzień w pracy.

Warto motywować pracowników na wiele różnych sposobów. Zarówno integracyjne spotkania i wyjazdy, jak i imprezy okolicznościowe dla rodzin z dziećmi, wszelkiego rodzaju paczki, dofinansowania, loterie i losowania nagród, oraz wiele innych form dbania o pracownika, z pewnością przyczynią się do zbudowania i utrzymania dobrego zespołu. Pamiętajmy, że dbanie o dobro swojego pracownika, bezpośrednio rzutuje na jakość wykonywanej przez niego pracy.