Izolacja termiczna – rodzaje i zastosowanie

Izolacja termiczna – rodzaje i zastosowanie

Arkusze izolacyjne mają różne zastosowanie, dlatego też różnią się między sobą właściwościami. Są stosowane przede wszystkim w budownictwie i nie tylko do obudowy domów i mieszkań, ale i również mniejszych, poszczególnych i ważnych elementów. Warto jest więc na chwilę się zatrzymać i omówić jakie są rodzaje izolacji termicznych. Artykuł ten jest dla osób zainteresowanych remontem oraz budownictwem w celu pogłębienia wiedzy oraz rozwoju doświadczenia.

Izolacja izolacji nie równa

tania cienka izolacja termicznaTermicznie kompozytowe arkusze izolacyjne z papieru są wykonane z elastycznego materiału. Powierzchnie te nie kurczą się ani nie tracą kształtu w wysokich temperaturach pieców powietrznych i zbiorników ciepłej wody. Mają więc zastosowania do budowy pieców. Izolacja z włókien ceramicznych to sztywny materiał odporny na pęknięcia z kolei izolacje z poliimidu są jeszcze bardziej wytrzymałe na czynniki mechaniczne. Powszechne zastosowanie mają izolacje z płyty wiórowej. Jest to tania cienka izolacja termiczna, która nadaje się do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego. Warto je stosować w okolicy pieców i grzejników. Warto też inwestować w izolacje, które są odporne na wilgoć. Takie materiały są stworzone z tworzyw nieorganicznych. Bardzo często są stosowane w pobliżu urządzeń elektrycznych. Odporne na ścieranie sztywne arkusze izolacyjne z krzemianu wapnia to niezwykle wytrzymałe arkusze, które wytrzymują wysokie temperatury i są często używane w urządzeniach związanych z wytwarzaniem energii. Należy pamiętać, że wymagają one szczególnej ostrożności podczas montażu, ponieważ kruchy materiał jest trudny w obróbce i łatwo pęka. Zapewne każdy słyszał o izolacji termicznej z wełny mineralnej. Dziś mamy do dyspozycji sztywne arkusze odporne na ściskanie. Z kolei izolacja z włókna szklanego to lekkie, elastyczne rozwiązanie używane do izolowania sprzętu i urządzeń. Często stosowane na poddaszach i w piwnicach. Najbardziej popularna jest izolacja z pianki poliuretanowej. To bardzo tanie rozwiązanie odporne na pękanie i blaknięcie. Pianka jest dobra do izolowania drzwi i okien oraz dużych szczelin. Jest bardzo łatwa w użyciu. 

Również warto mieć na uwadze silikon, który jest odporny na ścieranie i dobrze izoluje ciepło. Ponadto jest odporny na rozrywanie i ścieranie. Nie kosztuje sporo. Odporne na wstrząsy termiczne płyty izolacyjne z włókna ceramicznego to płyty zaprojektowane z myślą o zmiennych, wysokich temperaturach, są zwykle używane w zakładach przemysłowych. Powyżej przedstawiono więc podstawowe rodzaje izolacji termicznych stosowanych w budownictwie.