Izolacja z włókna szklanego a pianka

Izolacja z włókna szklanego a pianka

Jedną z najgorętszych dylematów w świecie izolacji poddaszy jest pytanie włókno szklane czy pianka natryskowa. Podczas gdy włókno szklane jest od kilkudziesięciu lat klasycznym elementem ocieplającym w polskich domach, pianka w sprayu jest modnym nowym dzieckiem w sąsiedztwie generującym wszystkie najnowsze wiadomości i trendy w ocieplaniu. Ale czy pianka natryskowa naprawdę ma to czego potrzeba aby zdetronizować włókno szklane jako najlepszy wybór do instalacji izolacji poddaszy wśród właścicieli domów?

Ocieplenie poddasza pianką po mazowiecku?

ocieplanie poddasza w mazowieckim

Odpowiedź na to pytanie wymaga bliższego przyjrzenia się zarówno włóknu szklanemu, jak i piance natryskowej. Czym dokładnie są? Czym się różnią od siebie? A co najważniejsze, który najlepiej odpowiada budżetowi jak i konkretnym potrzebom wyjątkowego poddasza? Włókno szklane to seria niezwykle delikatnych włókien składających się z różnych materiałów pochodzących z recyklingu stopionego szkła. Izolacja z pianki natryskowej to płynny środek chemiczny, który wydostaje się z puszki z aerozolem i rozszerza się tworząc hermetyczne uszczelnienie nad pęknięciami i innymi pustkami przez które może przepływać powietrze. Pianka zamkniętokomórkowa jest z pewnością lepszym izolatorem w porównaniu do włókna szklanego szczególnie na strychach gdzie jest mało miejsca. Odporność na wilgoć sprawia, że ​​jest bardzo twardą paroizolacją, która jest odporna na działanie wody. Poza ceną pianka o otwartych komórkach ma zdolność do rozszerzania się co sprawia, że ​​jest doskonałym wyborem na strychy z trudno dostępnymi zakamarkami. Dodatkowo w przypadkach gdy jednorazowa aplikacja pianki może wypełnić całą przestrzeń ocieplanie poddasza w mazowieckim jest lepszym rozwiązaniem do izolacji akustycznej. Zarówno pianka jak i włókno szklane są supergwiazdami w zatrzymywaniu powietrza. Obie pozwolą zaoszczędzić znaczne pieniądze na rachunkach za energię. Ale włókno szklane może również mieć przewagę nad pianką pod względem długoterminowej wartości ze względu na jej efektywność energetyczną, ponieważ oszczędza 12 razy więcej energii niż generuje, co jest unikalną cechą, która może obniżyć rachunki za media nawet o 40% rocznie.

Podjęcie decyzji który rodzaj ocieplenia najlepiej pasuje do poddasza zalezy odoporu na przepływ powietrza. Na papierze pianka natryskowa jest wyraźnym zwycięzcą w tej kategorii, ponieważ pianka  może osiągnąć oszałamiającą wysokość wartości R dodatkowo z czasem nie zwisa ani nie osiada co jest efektem ubocznym na który cierpi izolacja z włókna szklanego gdy jest nieprawidłowo zainstalowana. Należy również zauważyć, że chociaż istnieje ograniczenie liczby zastosowań pianki, które można natryskiwać w jednym obszarze delikatna i wszechstronna natura włókna szklanego daje kilka opcji układania warstw jeden na drugim w celu zwiększenia izolacji.