Jak działa dobrze zaprojektowana linia produkcyjna?

Jak działa dobrze zaprojektowana linia produkcyjna?

Produkcja przemysłowa wiążę się z wprowadzeniem profesjonalnych linii produkcyjnych. Aby je zastosować należy je dokładnie zaprojektować, aby każdy dział wykonywał dobrze swoją pracę. Obsługa linii to również jest praca ludzka, dlatego warto opisać w jaki sposób pracuje linia produkcyjna. Opiszę to na przykładzie produkcji żaluzji. Będzie to przykład, który zobrazuje dokładne działanie i sens budowy linii produkcyjnej. Warto wziąć to pod uwagę przy rozpoczynaniu nowej produkcji.

Przykład dobrego zaprojektowania linii produkcyjnej

projektowanie linii produkcyjnychLinia produkcyjna do żaluzji rozpoczyna się na etapie magazynu, gdzie dostarczany jest materiał. Ważne, aby projektowanie linii produkcyjnych obejmowało również ten etap, ponieważ to on świadczy o efektywności pracy. Taśmy aluminium trafiają do specjalnych haczyków. Są to rolki, które rozwijane są przez maszynę. Taśma cięta jest co metr, czyli szerokość standardowej żaluzji. Każda pojedyncza część (czyli lamelka) trafia do specjalnej drabinki. Linia produkcyjna przesuwa się, a pracownicy zakładu produkcyjnego zakładają żaluzje na specjalne windy. Zakłada się tam również rynny górne i dolne, które są automatycznie skracane na tym etapie do takiej szerokości, jaka jest potrzebna. Dalsza praca ręczna polega na założeniu sznurka do żaluzji oraz podpięcia do mechanizmu testującego. Każda żaluzja jest rozkładana oraz składana po dwadzieścia razy, aby sprawdzić płynność jej mechanizmów. Następnie linia produkcyjna ją składa, a pracownicy pakują do kartonu i wysyłają do klienta. Tak zaprojektowana linia produkcyjna działa płynnie, a norma, którą wyznaczył zakład jest realizowana w stu procentach. Widać, że projektant zwrócił uwagę na szczegóły, takie jak odpowiednie haczyki. Bardzo ważne są również prawidłowe odległości pomiędzy jednym etapem, a drugim. Jeśli maszyny będą zbyt blisko, nie będą nadążać z produkcją, co z kolei będzie skutkować zatorem. Sprawnie funkcjonujący zakład musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby wydawać jak najwięcej sztuk produkowanego towaru dziennie.

Nie musisz produkować żaluzji, to był tylko przykład. Pamiętaj, że osoba, która zaprojektuje taką linię musi dokładnie ją przetestować. Wszelkie błędy i niedociągnięcia należy eliminować jeszcze przed rozpoczęciem masowej produkcji. W ten sposób zakład będzie funkcjonował przez długi okres czasu bez żadnej awarii. Wielkie znaczenie ma wiedza kadry kierowniczej na temat działania linii. Muszą oni uczestniczyć w konsultacjach z projektantem, aby dobrze znać maszyny na swoim dziale.