Jak działają koła pasowe?

Jak działają koła pasowe?

  • Post author:
  • Post category:Sprzęt

Generalnie koła pasowe to proste maszyny, które ułatwiają codzienne życie. Od wyciągania zasłon po podnoszenie ciężkich maszyn, koła pasowe są niezbędne w wielu urządzeniach i narzędziach. W tym artykule przytaczane są takie przykłady, które spotykamy w naszym codziennym życiu. Koło pasowe kombinowane może obejmować więcej niż tylko dwa koła pasowe lub liny. 

Koło pasowe jest jak dźwignia

rowkowe koło pasoweIm więcej dodanych kół pasowych, tym dłużej może zająć podniesienie obiektu, ale znacznie łatwiej będzie podnieść ładunek. Używając złożonego koła pasowego powyżej, ładunek będzie znacznie łatwiejszy do podniesienia, chociaż jego podniesienie może zająć trochę więcej czasu. Im więcej zamocowanych kół pasowych, tym łatwiej będzie podnieść ładunek. Maszyna składająca się z koła, po którym przebiega ciągnięta lina lub łańcuch w celu zmiany kierunku uciągu wykorzystywanego do podnoszenia ładunku. Połączenie dwóch lub więcej współpracujących kół pasowych zmniejsza siłę potrzebną do podniesienia ładunku. Koła pasowe mogą również zapewnić nam przewagę mechaniczną, gdy używamy kilku razem i więcej lin. Ten proces zmniejsza siłę potrzebną do podniesienia czegoś. Stała konfiguracja koła pasowego jest przydatna do podnoszenia obiektu na poziom nad głową. Korzystanie z tego rodzaju koła pasowego pozwala również skorzystać z grawitacji. Dołączając ciężarki do końca ciągniętej liny, możesz zmniejszyć siłę, którą musisz zastosować. Tego typu rowkowe koło pasowe można również wykorzystać do zrównoważenia przedmiotu, mocując przedmioty o równej wadze do obu stron liny, żaden przedmiot się nie porusza. Po przyłożeniu siły na którąkolwiek ze stron układ kontynuuje ruch w tym kierunku. Ten rodzaj systemu kół pasowych jest stosowany w niektórych windach. Do windy jest przymocowany kabel, który biegnie w górę, wokół koła pasowego, a następnie opada i mocuje się do przeciwwagi. Silnik poruszający kabiną zużywa znacznie mniej energii, ponieważ przeciwwaga utrzymuje równowagę windy. Teraz, jeśli dodasz więcej kół i owiniesz je liną, możesz zmniejszyć wysiłek potrzebny do podniesienia ciężaru. Załóżmy, że masz dwa koła i pętlę wokół nich, jak na poniższym rysunku. Dlatego mówimy koło pasowe z dwoma kołami, a owinięta wokół niego lina daje mechaniczną przewagę (ME) dwóch.

We wszystkich tych przykładach działa system kablowy, aby ułatwić podnoszenie lub ułatwić przenoszenie przedmiotów. Koła pasowe są niezbędne do poruszania się i podnoszenia bardzo ciężkich lub dużych przedmiotów. Prosta zasada działania kół pasowych sprawia, że ​​są to jedne z najskuteczniejszych istniejących narzędzi.