Jaka kurtyna dymowa jest najskuteczniejsza?

Jaka kurtyna dymowa jest najskuteczniejsza?

Zastosowanie skutecznych kurtyn dymowych w obiektach wielkopowierzchniowych i budynkach użyteczności publicznej, może znacznie przyspieszyć przeprowadzenie akcji ratunkowej w czasie pożaru. Ten system zabezpieczeń przeciwpożarowych polega na tworzeniu w pomieszczeniach stref dymowych. Nie dopuszczają one do pozostawiania dymu na poziomie zagrażającemu zdrowiu ludzi. Zamiast tego kierowany jest pod sufit i do systemu wentylacyjnego.

Jak działają skuteczne kurtyny dymowe?

skuteczne kurtyny dymoweWśród wysokiej jakości zabezpieczeń przeciwpożarowych, to skuteczne kurtyny dymowe zyskują ostatnimi czasy wielką popularność. Jest to prosty w działaniu konstrukcja, którą z łatwością można zamontować na krawędzi każdego budynku. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują w obiektach rekreacyjno-sportowych lub wielkopowierzchniowych, budynkach użyteczności publicznej, takich jak lotniska czy galerie handlowe oraz w halach produkcyjnych. Działanie kurtyn dymowych jest bardzo proste i jednocześnie niezwykle skuteczne. W czasie pożaru tworzą one strefy, w których dym jest zbierany i kierowany pod sufit, a stamtąd do klimatyzacji. Jest to technika pozwalająca na usunięcie z pomieszczeń szkodliwego gazu. W ten sposób można przyspieszyć działanie akcji ratunkowej, dla której wejście do budynku będzie dużo bezpieczniejsze. W ofercie firm produkujących tego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe pojawiają się dwa modele kurtyn – automatyczna i stała. W zależności od tego czy jest to obiekt wielkopowierzchniowy czy może budynek biurowy, inna nada się lepiej. Są wykonywane z podobnych materiałów, jak na przykład niepalne włókno szklane czy blacha ocynkowana, które spełniają wszystkie niezbędne normy. Kurtyna automatyczna uruchamia się w czasie pożaru lub poprzez przekręcenie klucza. Zawsze opada w sposób kontrolowany, nawet w sytuacji zaniku zasilania. Jest to doskonały system zabezpieczający, który, gdy nie jest używany, nie wpływa na estetykę pomieszczeń. Tworzy ona zbiorniki dymu, które jeszcze skuteczniej kierują go w stronę wentylacji, przez co jeszcze szybciej oczyszczają pomieszczenia.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe służą do jak najszybszego przywrócenia bezpiecznej sytuacji dla osób przebywających w płonącym budynku, a także do ułatwienia przeprowadzenia akcji ratunkowej. Zastosowanie skutecznych kurtyn dymowych pozwala na skierowanie dymu w stronę wentylacji, co oczyszcza pomieszczenia z obecności szkodliwego gazu. Jest to doskonały sposób zabezpieczający większe pomieszczenia i budynki w razie pożaru.