Jaką pompę ciepła powietrze woda wybrać?

Jaką pompę ciepła powietrze woda wybrać?

Kiedy budowaliśmy nasze mieszkanie długo przekonywałem żoną, że najlepiej będzie się zdecydować na ogrzewanie mieszkania i wody użytkowej pompą ciepła. Żona przez długi czas była nieprzekonana i musiałem wyciągnąć naprawdę solidne argumenty przekonujące ją do tego, aby uznała mój pomysł za słuszny. Twierdziła ona, że decydując się na ciepłą wodę z wodociągów będziemy mogli cieszyć się jej nieograniczonymi zasobami o każdej porze dnia i nocy, i nie będziemy musieli czekać, aż się nagrzeje.

Przekonałem żoną do pomp ciepła powietrze woda

pompy ciepła powietrze wodaPowiedziałem jej więc, że pompy ciepła powietrze woda są teraz bardzo nowoczesne i pompa ciepła o odpowiednio dobranej mocy grzewczej i innych parametrach skutecznie ogrzewa zarówno mieszkanie, jak i wodę. Nie trzeba też długo czekać na to, aż woda się nagrzeje, bo pompa ciepła działa o wiele szybciej i sprawniej niż standardowy piecyk gazowy, który faktycznie jest niebezpieczny i mało skuteczny. Uspokoiłem ją także mówiąc, że pompa ciepła powietrze woda jest energooszczędna, a jej koszty eksploatacji są bardzo niskie, dlatego zakup pompy ciepła zwraca się bardzo szybko. Pompy ciepła są urządzeniami niezwykle solidnymi, i rzadko kiedy się psują. Warto więc zainwestować w pompę ciepła o wysokiej klasie energetycznej oraz trwałym i wytrzymałym wykonaniu. Ostatecznym argumentem, którego żona nie mogła obalić było to, że w przyszłości myśleliśmy o instalacji fotowoltaicznej. Pompa ciepła jest urządzeniem, które będziemy mogli podłączyć pod panele słoneczne. W takiej sytuacji koszty eksploatacji jeszcze bardziej się zmniejszą. W końcu żona dała się przekonać i udaliśmy się do sklepu, gdzie mieliśmy bardzo duży wybór takich pomp ciepła, jakie spełniały nasze oczekiwania. Pompy ciepła powietrze woda muszą mieć odpowiednio dobraną moc grzewczą, żeby radzić sobie z ogrzewaniem mieszkania o danej powierzchni. Nasze mieszkanie było dość niewielkich rozmiarów, dlatego moc grzewcza na poziomie 5kw zdecydowanie nam wystarczyła. Wybraliśmy również urządzenie energooszczędne.

Jak się już wkrótce okazało, żona po czasie przyznała mi rację. Stwierdziła, że pompa ciepła powietrze woda jest bardzo dobrym rozwiązaniem, do domków jednorodzinnych, takich jak nasz. W tej chwili na rynku dostępne są już inteligentne pompy ciepła powietrze woda, które dodatkowo umożliwiają jeszcze większą ekonomiczność. Można je ustawić tak, aby włączały się o odpowiedniej godzinie, albo zaczynały ogrzewać mieszkanie tylko wtedy, kiedy temperatura powietrza spada poniżej przez nas akceptowalnej.