Jaki stymulator wzrostu zbóż użyć?

Jaki stymulator wzrostu zbóż użyć?

 

Rolnicy zastanawiający się nad tym, jaki środek do stymulacji zboża użyć co roku mogą dojść do innych wniosków. Jest tak, ponieważ każdy rok różni się od siebie, na przykład pod względem temperatur oraz wilgotności. W obecnym roku stymulator powinien przede wszystkim regenerować rośliny i pomagać im wytrzymywać różnice temperatur. Dużym plusem jest to, że wilgotność w tym roku jest prawidłowa, jeśli chodzi o pszenicę i pszenżyto, a także uprawę rzepaku i jęczmienia. Nie jest ani zbyt sucho, ani zbyt mokro.

Rekomendowany stymulator na obecne warunki

rekomendowany stymulator wzrostu zbóżObecnie warunki pogodowe są dość zróżnicowane. Zdarza się, że pomiędzy nocą, a dniem występują duże wahania temperatury, rzędu nawet dwudziestu dwóch stopni. Co sprawia, że zboże musi otrzymywać wszystkie potrzebne składniki do regeneracji jego włókien. Podawanie biostymulatorów jest w interesie rolnika, który liczy na duże zbiory. Rekomendowany stymulator wzrostu zbóż powinien w swoim składzie posiadać składniki wpływające na syntezę białek, które znajdują się wewnątrz rośliny. Korzystanie z biostymulatora powinno być opisane w planie stymulacji uprawy. Rolnik bazując na własnym doświadczeniu powinien sporządzić taki plan, który uwzględnia stymulację w równych okresach, jednak ze stopniowym zwiększaniem dawki preparatu, aż do okres żniw. Jak wiadomo, do zbioru większości zbóż pozostało jakieś dwa lub trzy tygodnie, stąd zalecane jest użycie tych preparatów co najmniej trzy razy, w przerwach co cztery dni. Zaczynamy od niewielkiej ilości biostymulatora. Na jeden hektar uprawy powinniśmy użyć jakieś trzysta mililitrów biostymulatorów wzrostu zbóż. Następnie powinniśmy zwiększać dawkę, aż dojdziemy do poziomu siedmiuset pięćdziesięciu mililitrów. Około pięć dni po ostatniej biostymulacji warto jest kosić zboże. Jest ono wtedy wysokiej jakości. Stymulować można również na wiosnę, kiedy roślina jest jeszcze zielona. To również ma swoje zalety – przede wszystkim zboże jest bardzo odporne na uszkodzenia.

Biostymulatory różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale również tym, w jaki sposób trzeba je użytkować. Poza tym różnica jest w momencie użycia tego preparatu. Niektóre pasują do zbóż w początkowym etapie wzrostu. Można je dawać nawet jesienią, dopiero po tym, gdy pszenica, żyto lub jęczmień dopiero wybije się ponad poziom gleby. Biostymulatorami można nawet zaprawiać zboże przed siewem. Tutaj trzeba wybrać biostymulator w proszku, który najlepiej nadaje się do tego celu i łatwo jest go właściwie wykorzystać podczas przygotowań.