Jakie są objawy menopauzy?

Jakie są objawy menopauzy?

Kobiety w pewnym wieku przechodzą menopauzę, która jest naturalnym następstwem okresu przekwitania. Stan ten charakteryzuje się wieloma objawami, których nie należy lekceważyć. Nastręczyć mogą one wielu problemów oraz powodować dyskomfort psychiczny i fizyczny. Jakie są objawy menopauzy? Warto je poznać, aby skutecznie je złagodzić i poradzić sobie w tych trudnych chwilach.

Jak objawia się menopauza?

objawy menopauzyMenopauza to okres w życiu każdej kobiety, kiedy kończy się dla niej możliwość zajścia w ciąże. Tak zwane klimakterium, czy też przekwitanie, oznacza zakończenie wieku reprodukcyjnego i poprzedza okres starzenia się. Prowadzi ona do naturalnego, całkowitego zatrzymania się cyklu miesiączkowego kobiety, który wiąże się z zatrzymaniem czynności jajników. Narząd ten przestaje produkować hormony płciowe, co wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Skutkiem niedoboru estrogenu może być osteoporoza w wieku starczym. Należy zaznaczyć, że menopauza dotyka kobiety między 45 a 58 rokiem życia. Przypadki przedwczesnego przekwitania zdarzają się stosunkowo rzadko. Pierwszymi objawami, które mogą sugerować początki menopauzy, są rozregulowane cykle miesiączkowe. Stan taki może utrzymywać się nawet przez kilka lat, aż do ostatniego krwawienia. Po okresie około roku od ostatniego cyklu stwierdzić można klimakterium. Kobieta nie produkuje już wtedy komórek jajowych i przestaje być zdolna do zajścia w ciążę. Kolejne uciążliwe objawy menopauzy to uderzenia gorąca, które potrafią występować z częstotliwością nawet kilkudziesięciu razy na dzień. Nagłe podwyższenie temperatury ciała oraz jej szybki spadek powoduje uczucie słabości. Kobiety w okresie przekwitania potrafią być bardzo drażliwe, szybko się denerwują lub popadają w smutek. Nerwowość i stany depresyjne to skutek obniżenia produkcji hormonów płciowych. Brak odpowiedniej ilości estrogenu może spowodować rozwój miażdżycy. Poza tym, wystąpić mogą zaburzenia pamięci, problemy z wykonywaniem codziennych czynności, bezsenność czy ogromne zmęczenie. Okres menopauzy związany jest także z licznymi bólami ciała, najczęściej w okolicach stawów i kręgosłupa.

Menopauza i jej objawy to trudny czas, zarówno dla kobiety, jak i dla jej rodziny. Niestety, jest to proces nieunikniony, przez który przejść musi każda kobieta. Warto poznać objawy menopauzy, aby móc rozpoznać je jak najszybciej i rozpocząć leczenie, które ma na celu złagodzenie następstw, jakie niesie ze sobą okres przekwitania. Po potrzebną pomoc należy udać się do lekarza.