Jakie zioła mogą jeść króliki?

Jakie zioła mogą jeść króliki?

 

Jestem weterynarzem z wieloletnim stażem. Trafiają do mnie różne przypadki. Często ludzie fundują sobie jakieś zwierzątko, ale zupełnie nie wiedzą jak o nie odpowiednio dbać. Przychodzą wtedy do mnie po radę. Tak było z moim ostatnim pacjentem. Przyszło do mnie małżeństwo z dzieckiem, które kupiło sobie królika. Nie mieli pojęcia, co powinien jeść taki zwierzak i karmili go mięsem. Musiałam im wytłumaczyć, że to nie jest najlepszy pomysł. Zasugerowałam, aby karmili go ziołami. Wytłumaczyłam im jaki pokarm będzie najlepszych dla ich zwierzątka.

Dlaczego warto kupować zioła królikom?

suszone zioła dla królikaDowiedzieli się ode mnie, że najlepsze są suszone zioła dla królika. Dostarczają one zwierzęciu witamin oraz składników mineralnych koniecznych dla prawidłowego wzrostu i jego układu trawiennego. Jednakże, przy zakupie tego typu mieszanek należy zwrócić uwagę na ich skład. W sklepach często można dostać siano dla królika z dodatkiem ziół. Najlepiej jest kupować mieszanki ziół bez żadnych dodatków. Dieta królików domowych powinna opierać się głównie na ziołach suszonych z niewielkim dodatkiem świeżych ziół. W odpowiednim dla takiego zwierzęcia pokarmie powinny znaleźć się zioła babki lancetowatej, mleczy, liści malin i jarzyn leśnych, a także mięta i owies. Lepiej kupować ten produkt na wagę, a nie paczkowany, a jeśli już decydujemy się na paczki warto zwrócić uwagę, żeby zioła nie były sprzedawane w folii, w której często zaparowują tracąc tym samym na wartości odżywczej. Miałam akurat tego typu mieszankę pokarmu dla królika, dlatego pokazałam tym państwu, jak wyglądają takie suszone zioła. Zazwyczaj są bardzo kruche i delikatne. Można je łatwo zgnieść w dłoniach. Warto sprawdzić czy faktycznie tak jest, ponieważ wtedy zyskujemy pewność, że kupiliśmy zdrowy i pełnowartościowy produkt. Suszone zioła mają również bardzo aromatyczny, delikatny zapach. Wystarczy raz dziennie wsypać zwierzęciu do miski odpowiednią ilość pożywienia, a on z pewnością będzie je podskubywał przez cały dzień.

Zwierzątka te wbrew pozorom jedzą bardzo mało, dlatego nie ma się co martwić jeśli zioła powoli znikają z miski. Królik samodzielnie dawkuje sobie, jaka ilość będzie dla niego w tym momencie odpowiednia. Większość królików bardzo lubi smak krwawnika, dlatego warto wybrać dla niego mieszankę, która zawiera to zioło. To będzie dla naszego pupila prawdziwy rarytas. Ceny takich produktów są stosunkowo przystępne i można je dostać od ręki w każdym, nawet niewielkim sklepie zoologicznym. Teraz właściciele królika wiedzieli już czym powinni go karmić.