Joga dla każdego

Joga dla każdego

Trenuję jogę odkąd pamiętam. Moi rodzice trenowali jogę, więc siłą rzeczy ja także już od dziecka robiłam razem z nimi asany. Ponieważ mieli oni własną szkołę jogi, wiedziałam od zawsze, że sama także zajmę się w przyszłości jogą zawodowo. Joga jest i była moją największą pasją i uważam się za ogromną szczęściarę, która może zarabiać ucząc innych tego, co kocha. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła kiedykolwiek zająć się czymś innym, w jakiś inny sposób zarabiać na życie. Nie ma nic wspanialszego od jogi.

Dobra szkoła jogi

zajęcia jogiTak więc kiedy tylko trochę podrosłam, postanowiłam pójśc w ślady rodziców i zostać instruktorką jogi w naszej szkole. Ponieważ zawsze zabieram się do rzeczy z powagą, najpierw skończyłam studia na Akademii Wychowania Fizycznego, aby być jak najlepiej przygotowana do przekazywania innym instrukcji do pozycji. Skończyłam też kilka kursów trenerskich różnych stopni oraz spędziłam dwa miesiące w Indiach na specjalnym seminarium dla nauczycieli jogi. Cały czas się szkolę, cały czas zapisuję się na konferencje u największych instruktorów jogi i na kursy trenerskie u najlepszych. Prowadzone przez mnie zajęcia jogi są, muszę to przyznać nieskromnie, bardzo oblegane. Zaczynałam od zajęć w najmniejsze salce w naszej szkole jogi, jednak całkiem szybko musiałam przenieść się do największego pomieszczenia, jakim dysponowaliśmy. Prowadzę zajęcia kilka razy w tygodniu. Są to zarówno zajęcia dla początkujących, jak i sesje dla bardziej zaawansowanych. Prowadzę również jogę dla kobiet i dla seniorów oraz raz w tygodniu zajęcia tematyczne, gdzie pracujemy szczególnie nad jednym, wybranym obszarem ciała. To są chyba moje ulubione zajęcia. Zapomniałam o jeszcze jednych zajęciach – o sesji jogi połączonej z nauką pranajamy, czyli sztuki oddechu. Te zajęcia są dłuższe niż standardowe półtorej godziny i także lubię je prowadzić. na nich to dopiero można się zrelaksować. Na prowadzonych przez mnie zajęciach, nawet tych dla początkujących, można nieźle się spocić. Raczej nie oszczędzam moich uczniów.

Jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie dla kogo jest joga, z czystym sumieniem mogę odpowiedzieć, że dla wszystkich. Można zacząć ćwiczyć w każdym wieku i dla każdego joga będzie miała dobroczynne działanie. Oczywiście są pewne pozycje, które nie są wskazane w danych dolegliwościach, dlatego ważne jest, aby wszelkie problemy zdrowotne zgłosić nauczycielowi przed sesją. Takie podejście pozwoli nam zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas sesji. Naprawdę warto jest zacząć ćwiczyć.