Karykatura na zamówienie – jak znaleźć dobrego artystę?

Karykatura na zamówienie – jak znaleźć dobrego artystę?

Niezależnie od okazji, właściwie każdy pragnie podarować osobie bliskiej coś niepowtarzalnego i oryginalnego, dlatego ludzie coraz częściej decydują się na korzystanie usług różnego rodzaju artystów, wykonujących spersonalizowane plakaty, portrety, a także karykatury. Taka forma prezentu z pewnością zostanie zapamiętana na długo, a także może stać się niecodzienną ozdobą pokoju lub sypialni.

Karykatura – u kogo zamówić?

karykatury na zamówienieKarykatury, choć pozornie są dość prostą formą rysunku, zupełnie jak inne dzieła artystyczne wymagają wieloletniego doświadczenia w dziedzinie. Przed przystąpieniem do rysowania karykatur, artysta musi posiąść podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie rysunku realistycznego – w tym poprawnego odwzorowywania proporcji i światłocienia. Dopiero opanowanie tych umiejętności pozwoli na dowolne przekształcenia sylwetki, czy poszczególnych elementów twarzy osoby rysowanej tak, by wydobyć podobieństwo, a rysunek wyglądał schludnie i poprawnie. Dlatego decydując się na usługi karykaturzysty koniecznie należy sprawdzić jego wcześniejsze prace. Portfolio to podstawa w zawodach artystycznych, dlatego prawdziwy profesjonalista na pewno będzie miał je dostępne na swojej stronie internetowej lub fanpage. Warto zwrócić uwagę także na to, czy artysta chwali się ukończonymi szkołami lub kursami, a także doświadczeniem. W sztuce bez wątpienia lata praktyki bezpośrednio przekładają się na wyższą jakość rysunków, sprawniejsze i szybsze ich wykonanie, a nawet zastosowane materiały plastyczne. Wybór odpowiedniego artysty powinien zatem być podjęty po dokładnym sprawdzeniu jego portfolio i doświadczenia. Także warto zwrócić uwagę, czy styl, w jakim tworzone są karykatury na zamówienie nam odpowiada – niektórzy rysownicy preferują styl bardziej realistyczny, inni z kolei rysunkowy z dużą ilością przekształceń i deformacji. W zależności od tego, czy rysunek ma być podarowany osobie poważnej, czy lubiącej żartować z siebie, różne style rysunku mogą im odpowiadać. Warto także wspierać lokalnych artystów, i zakupić usługę u artysty stacjonującego w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zamawiającej. Koniecznie należy podczas zamówienia przedstawić wyraźne zdjęcie osoby, która ma się znaleźć na pracy.

Tworzenie karykatur, choć wydaje się zajęciem banalnym, wymaga wieloletniego doświadczenia i opanowania podstaw rysunku realistycznego. Wybierając rysownika, który oferuje stworzenie takiej karykatury należy przede wszystkim sprawdzić doświadczenie oraz portfolio, gdyż to właśnie one świadczą o jakości prezentowanych prac. Także styl rysunkowy nie jest tu bez znaczenia – każdy artysta posługuje się inną kreską i na to także należy zwrócić uwagę.