Kompaktowość street workoutu

Kompaktowość street workoutu

Dla całej teoretycznej podbudowy street workoutu kluczowe jest zrozumienie kalisteniki. Kalistenika jest dziedziną aktywności fizycznej, ćwiczeniami siłowymi opartymi na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Stąd, odpowiednikiem klasycznego, ciężarowego trójboju siłowego jest trójbój złożony z pompek, podciągania i przysiadów. Trening street workoutu wykorzystuje w bardzo dużej mierze kalisteniczne programy ćwiczeń i modyfikuje je oraz wprowadza teorię progresu.

Street workout prosty jak ludzkie ciało

street workout - sprzęt zewnętrznySamą kalistenikę i trójbój kalisteniczny można spokojnie realizować w warunkach domowych. Z przyrządów potrzebujemy jedynie drążek do podciągania. Street workout wychodzi z założenia wszechstronności. Warunki miejskie, a więc miejsce narodzin street workoutu jest pełne przeszkód miejskich, do których pokonania potrzebne są również inne przyrządy i umiejętność wykonywania ćwiczeń złożonych. Ćwiczenia złożone to takie ćwiczenia, które polegają na zespoleniu w jednym ćwiczenie dwóch lub więcej ćwiczeń. Przykładem może być popularny muscle up. Jest to ćwiczenie złożone z podciągnięcia na drążku oraz z pompki na poręczy, dlatego wymaga dużej sprawności w wykonywaniu obydwóch ćwiczeń. Sprzęt do street workout musi być zatem bardziej rozbudowany od zwykłego, trójbojowego podejścia do kalisteniki. Dlatego składa się zazwyczaj z kombinacji wielu drążków, służących zarówno do treningu podciągania, ale również do treningu pompek na poręczach: dipów, pompek australijskich, czy do innych wariacji pompek na poręczach. Projektując odpowiedni plac do street workout powinniśmy skupić się na jak najwszechstronniejszym połączeniu sprzętu na naszym placu do street workout – sprzęt zewnętrzny powinien być zoptymalizowany w taki sposób, żeby móc wykonywać wiele ćwiczeń na jak najmniejszej liczbie przyrządów. Pozwoli nam to zaoszczędzić środki i miejsce, zwłaszcza jeżeli plac budujemy na potrzeby własne bądź niewielkiej grupy znajomych. Oczywiście, im więcej osób będzie korzystać z naszego placu, tym więcej różnego rodzaju stanowisk będziemy potrzebować.

Projektowanie placu do street workout wymaga umiejętności myślenia strategicznego. Musimy być w stanie oszacować, co w naszej sytuacji finansowej będzie najlepszym rozwiązaniem: czy zdecydujemy się na kompaktowy plac, czy postawimy na wszechstronność miejsca i możliwość ćwiczenia wielu osób w jednym momencie. Oczywiście, wszystko zależy od ogólnej strategii jaką przyjmiemy i która będzie pasować nam zarówno pod względem funkcjonalności i pod względem finansowym.