Korzystamy ze wzorzystych czapraków

Korzystamy ze wzorzystych czapraków

Czaprak jest to jeden z elementów przeznaczonych do jazdy konnej, który swoim wyglądem przypomina niewielki pled. Jego wnętrze może być wykonane z pianki poliuretanowej bądź owaty poliestrowej, na zewnątrz obitej tkaniną, taką jak bawełna, poliester czy alcantara. Zazwyczaj jest on pikowany oraz wykończony ozdobną lamówką bądź taśmą. Przed zakupem i wyborem najbardziej optymalnego modelu, warto wziąć pod uwagę fakt, w jakim celu stosujemy czaprak. Dodatkowo może on także pełnić funkcję ozdobną i być w nietypowych odcieniach.

Najciekawsze wizualnie czapraki

wzorzysty czaprak mustangZa główną funkcję czapraka uznaje się wchłanianie brudu oraz potu w czasie treningu. Oprócz niej bardzo istotna jest ochrona ciała konia przed otarciem spowodowanym siodłem oraz osprzętem, a także ochrona siodła przez przetarciami czy wchłanianiem potu i brudu. Ważna jest także amortyzacja nacisku siodła na grzbiet konia, jak również umożliwienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza między skórą oraz siodłem, co zapobiega w znacznym stopniu oparzeniom. Jeżeli interesuje nas wzorzysty czaprak mustang jest dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać, że nie tylko materiał zewnętrzny w tym przypadku jest istotny. To właśnie wewnętrzna część będzie odpowiadała za wchłanianie się wilgoci oraz zapobieganie obtarciom. Coraz częściej na rynku dostępne są również czapraki wykonane z takich materiałów, które umożliwiają łatwe pozbycie się z nich sierści. Na rynku znajdziemy czapraki wszechstronne, które maja prostokątny kształt oraz zaokrąglone kąty, dzięki czemu pasują do większości siodeł (oznaczenie VS). Kolejnym rodzajem są czapraki ujeżdżeniowe (DR lub DL) oraz czapraki skokowe w kształcie tak zwanej łezki (SR). Oprócz nich dostępne są także dodatkowe konfiguracje oraz czapraki specjalnie przygotowane z myślą o kucach. Czaprak najlepiej kupić w sklepie jeździeckim. Warto również przyjrzeć się im na żywo w czasie targów jeździeckich i przekonać czy pod względem wizualnym będą nam odpowiadały. Wybór kolorystyczny może być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji.

Najczęściej spotykane są ciemne czapraki, takie jak w odcieniach brązu, granatu, jasnej szarości czy czerni. Oprócz tego ciemnozielone, ciemnoczerwone czy bordowe, na których najmniej widać brud. Możemy się jednak zdecydować na wzorzyste czapraki, które są znacznie bardziej niepowtarzalne oraz dużo ciekawsze. W połączeniu z owijkami i ochraniaczami, takie ozdobne czapraki mogą tworzyć spójną całość oraz doskonale się prezentować na przykład w czasie zawodów. Warto też pamiętać, że jeden czaprak to za mało.