Kosmetyczka – zawód z przyszłością

Kosmetyczka – zawód z przyszłością

Zawód kosmetyczki to zawód zaliczany do usług osobistych, który obejmuje czynności związane z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Praca kosmetyczki nie należy do najłatwiejszych. Zwykle wykonywana jest samodzielnie w oparciu o wiedzę zdobytą w procesie kształcenia oraz własne informacje. Liczą się umiejętności praktyczne, a także doświadczenie zawodowe.

Na czym polega praca kosmetyczki?

kosmetyczkaW zakresie obowiązków kosmetyczki liczy się przede wszystkim wachlarz zabiegów upiększających z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej. Najpopularniejsze z nich to oczyszczanie, nawilżanie czy zabiegi złuszczające wykonywane różnorodną techniką w okolicach twarzy i dekoltu. Równie popularne zabiegi należą do grupy upiększających. Ważne są także porady oraz stylizacja (np. stylizacja paznokci w przypadku manicurzystki) i wizaż. Klienci, a zwłaszcza panie, gdyż to one stanowią większą grupę korzystającą z usług kosmetyczek, oczekują porad i wskazówek z zakresu pielęgnacji, stylizacji i wizażu. Kosmetyczka nie tylko zajmuje się skórą i jej problemami. Ważna jest także umiejętność komunikacyjna i wyczucie stylu, które pozwoli stworzyć spójny wizerunek. Dobra kosmetyczka musi rozpoznawać rodzaje skóry i problemy jej towarzyszące. Ważne, aby zakres pracy nad cerą zgodny był z obszarem stanu niewymagającego konsultacji medycznej. W tym zawodzie trzeba być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. Trzeba śledzić nowości i stale się rozwijać, aby nie wypaść z rynku. Warto mieć swoich stałych i wiernych klientów, którzy niezależnie od tego, gdzie pracuje kosmetyczka, będą zapisywać się do niej. Wiąże się to z zaufaniem, które kosmetyczka powinna zdobyć u swoich klientów. Kosmetyczka może pracować nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w salonach spa mieszczących się w ośrodkach hotelowych, pawilonach usługowych, gabinetach wizażu, masażu, perfumeriach, drogeriach, salonach pielęgnacyjnych itp. Przy wykonywaniu pracy ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Korzystający z usług kosmetycznych mają różnorodne problemy skórne, w związku z tym należy zachowywać szczególne zasady higieny otoczenia oraz narzędzi, które używane są w trakcie pracy. Zawód kosmetyczki wymaga od osoby go wykonującej sprawności fizycznej i zdolności manualnych. Musi to także być osoba, która potrafi działać pod presją czasu oraz potrafi zachować się kulturalnie w sytuacjach stresowych. Kultura osobista jest tutaj kluczowa.

Chcąc pracować jako kosmetyczka, należy ukończyć technikum kosmetyczne i stale się rozwijać. Można także ukończyć kursy oraz kształcenie policealne w zakresie kosmetyki, zdać odpowiedni egzamin i przystąpić do pracy. Jednak potrzeby rynku pracy oraz oczekiwań klientów są coraz większe i oczekiwane są coraz szersze pakiety usług, do których wykonywania potrzebna jest szeroka wiedza z zakresu pielęgnacji, często dietetyki, czy zdrowego stylu życia. Należy mieć szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii oraz chorób cywilizacyjnych.