Koszty kursu wspinaczki dla początkujących

Koszty kursu wspinaczki dla początkujących

W jesienne i zimowe popołudnia trudno zmusić się do biegania, czy innych sportów wymagających wyjścia na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do sekcji wspinaczkowej i rozpoczęcie treningów na sztucznej ściance. Początkującego wspinacza może przerazić duża ilość specyficznyh terminów odnoszących się zarówno do sprzętu jak i techniki wspinania, ale biorąc udział tylko w kursie podstawowym, możemy zaznajomić się ze wszystkimi tajemnicami tego sportu. Potem pozostaje jedynie szlifować swoje umiejętności.

Czy kurs wspinaczki jest drogi?

łatwy kurs wspinaczkowy - cenaJeśli chodzi o łatwy kurs wspinaczkowy – cena nie powinna być zbyt wygórowana. Zwykle jest to około trzystu złotych za 12-15 godzin treningu plus trzeba doliczyć opłatę za każde wejście na salę. Posiadacze sportowych kart zniżkowych nie muszą się o to martwić. W grupie mamy zwykle około czterech, pięciu osób. Być może chcielibyśmy, żeby uwaga instruktora była skupiona tylko na nas – wtedy oczywiście jesteśmy w stanie nauczyć się więcej, ale cena będzie wynosiła około 70zł za godzinę zegarową treningu. Taka metoda nauki jest jednak lepsza na późniejszy etap naszej przygody ze wspinaczką. Na początek w zupełności wystarczą zajęcia w grupie. Dowiemy się tam najpierw o zasadach bezpieczeństwa, jakie muszą być zachowane na ściance, następnie o rodzaju ubioru i potrzebnego nam sprzętu. Uprząż i buty można wypożyczyć na miejscu, jest to koszt kilku złotych. Przyda się też woreczek z magnezją do nacierania rąk i przyrząd do mocowania liny z uprzężą – również do wypożyczenia. Polecam jednak nie wypożyczać obuwia tylko zaopatrzyć się w najprostsze buty do wspinaczki w sieci sklepów sportowych albo na początek założyć zwykłe trampki. Wyczucie mniejszych stopni na ściance przyjdzie dopiero z czasem i wtedy zacznie dopiero być istotne, jakie buty posiadamy. Ważne, żeby nie miały one zbyt śliskiej podeszwy. Na kolejnych lekcjach poznaje się zasady wpinaczki z asekuracją na tak zwaną „wędkę”, czyli z liną, króra jest przewieszona na szczycie ścianki, a drugi jej koniec trzyma nasz partner.

Kiedy już nauczymy się przezwyciężyć lęk wysokości, poznamy tajniki wspinaczki w pozycji frontalnej i bocznej, a nasz chwyt na stopniach stanie się pewniejszy, możemy wybrać się na trening samotnie, korzystając z urządzeń do automatycznej asekuracji. Nic jednak nie zastąpi przyjemności współpracy między dwiema osobami, które wzajemnie czuwają nad swoim bezpieczeństwiem, doradzając sobie w trakcie wspinania. Przecież jeśli przeniesiemy się potem w skałki i wyższe góry, będziemy polegać właśnie na swoich partnerach.