Kwiaty jako odzwierciedlenie piękna natury

Kwiaty jako odzwierciedlenie piękna natury

 

Nie każdy czuje potrzebę uprawy czegokolwiek, nawet jeżeli uprawiana roślina, jest początkiem zetknięcia się z naturą i naturalnym pięknem, wynikającym z ukwiecenia ogrodu podczas wiosennego rozkwitu wszystkich gatunków, zarówno pielęgnowanych, jak i rosnącym swobodnie i dziko.

Nawozy podstawą efektywnego rozrostu

nawóz na kwitnienie konopiSatysfakcją każdego hodowcy jest kwitnienie uprawianych i pielęgnowanych roślin. Szczególnie uprawiający rośliny na skalę przemysłową, są uzależnieni od procesu kwitnienia roślin, gdyż to jest symptom obfitego owocowania, które jest podstawą zysku z pracy w funkcji rolnika. Podając przykład uprawiającego konopie, dostrzegamy cały proces prowadzący do uzyskania jakichkolwiek korzyści finansowych kończących, całoroczny, wymagający skupienia się na pracy i rezygnacji z wielu przyjemności, trud rolnika. Poza przygotowaniem podłoża pod uprawę, następnym etapem jest ręczny wysiew, wymagany przez gatunek do uprawy czyli konopie. Wcześniej jeszcze został pominięty proces wzbogacenia gleby poprzez wykorzystanie naturalnych bądź mineralnych nawozów wpływających na wzrost konkretnego gatunku rośliny w tym przypadku konopi wykorzystywanych do uzyskania oleju, sznurów o dużej wytrzymałości, pozyskiwania mleczka z nasion konopi, wykorzystywanego do przygotowania potraw, szczególnie wykorzystywanych w okresie Świąt Bożego Narodzenia, pod postacią zupy zagęszczanej specjalnego rodzaju kaszą, jako regionalną potrawę przygotowywaną szczególnie na Górnym Śląsku. Nawóz na kwitnienie konopi wykorzystywany jest nie tylko na rozkrzewienie  masy zielonej, ale nade wszystko na wzmocnienie kwitnienia. Kwiatostany konopi chętnie wykorzystywane są przez owady jako źródło zapylania, są też miododajne, więc ich ilość wpływa korzystnie nie tylko na ilość owocników czyli nasion konopi, jak i na produkcję pyłku pszczelego i miodu, który często określany jest mianem wielokwiatowego. Konopie są jednym z częściej produkowanym w naszym kraju zbożem, które jest eksportowane i wysoko cenione za granicą. W różnych kulturach konopie wykorzystywane są do produkcji rozlicznych produktów spożywczych i przemysłowych, są więc źródłem dochodu krajowego.

Podstawą udanych zbiorów, jak wynika z powyższego tekstu, jest jednak wzbogacenie gleby, na której dokonuje się siewów, gdyż ciągłe uprawy wyjaławiają gleby, a przygotowanie nowych terenów pod uprawę, wymaga szczególnej troski oraz cierpliwości w oczekiwaniu na przydatność gruntu pod uprawę – odchwaszczenie, zebranie kamieni, przeoranie, bronowanie, nawodnienie a czasem skomplikowaną meliorację.