Kwietnik wiklinowy – do czego służy?

Kwietnik wiklinowy – do czego służy?

Czy stare materiały w każdym przypadku wypierane są przez nowe? Nie. Z łatwością możemy bowiem zauważyć bez względu na indywidualny gust, że to właśnie produkty z takich starych materiałów mają swój niepowtarzalny charakter i wygląd, którego często nie da się całkowicie odtworzyć nawet pomimo wielu podobieństw do nowoczesnych rozwiązań. Tym bardziej że na przykład w kwietniku wiklinowym tkwi ogromny potencjał, który możemy swobodnie wykorzystać. Trwałość wikliny jest bowiem naprawdę niesamowita, ale wynika ona najczęściej z tego faktu, że była ona długo przygotowywana na różne sposoby.

Jak może wyglądać wiszący kwietnik?

wiszące kwietniki wiklinowe Wygląd czegoś takiego nie mógłby również wszystkich zdumiewać, gdyby nie fakt, że wiklina po odpowiedniej obróbce nabiera wyjątkowej elastyczności, a jednocześnie wszystkie elementy w przypadku kwietnika łączone są w taki sposób, żeby zawsze zachowywał nadany kształt. Moczenie w soli to podstawowy proces konserwujący wiklinę, ale w zależności od firmy i innych szczegółów może być często ona przed nim lub po nim gotowana, bo to również pozwala skutecznie zabić wszystkie drobnoustroje i powstrzymać ewentualne procesy gnilne. Pomimo tego, że wiklina na kwietniki przypomina drewno, to można je wykorzystywać z powodzeniem na zewnątrz, ponieważ nie będą się rozkładały nawet pod wpływem wilgoci, gdyż często po zakończeniu produkcji maluje się je czymś bezbarwnym i bezzapachowym. Wiszące kwietniki wiklinowe mają tak przygotowaną konstrukcję, żeby bez problemu w ich wnętrzu mogły znaleźć się naprawdę różne doniczki. Na opakowaniu lub etykiecie zawsze znajdą się wszelkie wymiary, bo te doniczki wcale nie muszą być tylko okrągłe. Nawet kwietniki przypominające stożek cieszą się ogromną popularnością. W ich przypadku po prostu doniczka bardzo często nie wpada całkowicie na dno, ale to również ma znaczenie z punktu widzenia estetyki. Również kwietniki przypominające korytka są teraz popularne.

Dzięki kwietnikom wiklina w naszych ogrodach i domach utrzyma się łatwo jeszcze przez całe dziesięciolecia. Poza główną konstrukcją utrzymującą ciężar doniczki coś takiego ma również mnóstwo elementów dekoracyjnych. Wiklinowe witki w czasie ich produkcji są tak wyginane, żeby przypominały naprawdę różnorodne kształty zwierząt, roślin i wielu innych rzeczy. Nawet jeżeli w czasie podlewania wyleje się nieco wody to i tak nie wsiąknie ona w powierzchnię takiego kwietnika. Zaburzenia w postaci gleby można łatwo wyczyścić. Wiklina, z której powstał kwietnik, po prostu się z nim nie łączy.