Len i jego zastosowanie

Len i jego zastosowanie

Len jest wykorzystywany przez ludzkość od tysięcy lat, przede wszystkim do wyrobu tkanin do produkcji odzieży czy worków. W lniane płótno zawijano egipskie mumie, najważniejsi egipscy dostojnicy, jak kapłani, faraonowie i arystokracja, nosili odzież uszytą z lnu. Zanim bawełna rozpowszechniła się w Europie, mieszkańcy kontynentu nosili lnianą odzież w cieplejszych okresach roku, a także jako bieliznę. Lniane tkaniny mają wiele zalet, które sprawiają, że coraz chętniej również obecnie nosimy zrobioną z nich odzież.

Zalety tkanin lnianych

naturalny len - tkanina w korzystnej cenieZależnie od grubości przędzy i gęstości splotu uzyskuje się tkaninę na różne zastosowania. Najcieńszy, przejrzysty lniany batyst to materiał na lekką, wygodną odzież na lato. Nieco grubszy nadaje się na koszule, spodnie, sukienki czy pościel. Gęstszy splot jest popularny na obrusy i serwety, z kolei niezbyt gęsty tworzy idealny materiał na zasłony i firanki. Bardzo gruby materiał, o wysokiej gramaturze, wykorzystywany jest np. do produkcji worków. Z lnianych włókien produkuje się nie tylko tkaniny (zwykle w splocie płóciennym, ale można kupić także w dobrej cenie tkaniny ze splotem skośnym, w jodełkę czy w diament), ale także dzianiny. Są one bardzo lekkie, przewiewne, doskonałe na sweterki, sukienki czy koszulki. Len jest bardzo wytrzymały, higroskopijny, posiada właściwości antybakteryjne, nie uczula. Z tego powodu jest coraz chętniej wybierany jako materiał na pościel. Jeśli chodzi o ceny, to lny z Polski czy Litwy są nieco droższe niż materiał z Chin, jednak cechuje je bardzo wysoka jakość i trwałość. Obecnie w większości sklepów i hurtowni można kupić naturalny len – tkanina w korzystnej cenie jest chętnie wybierana przez osoby, które same szyją odzież i tekstylia domowe. Len z każdym praniem nabiera miękkości i szlachetności. Nie szkodzą mu nawet bardzo wysokie temperatury prania, które są zalecane do prania odzieży czy pościeli. Dodatkowo, wysokie temperatury prania sprawiają, że tkanina z czasem robi się coraz jaśniejsza, aż do odcienia historycznej, brudnej bieli.

Len wykorzystuje się nie tylko do produkcji dzianin i tkanin. Powszechnie stosowane jako materiał do uszczelniana instalacji gazowych i wodociągowych. Nasiona lnu mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, można przygotować z nich kleik do picia lub też pić napój ze zmielonych nasion. Poza zastosowaniem zewnętrznym, taki kleik można także stosować w domowych maseczkach na twarz i włosy. Same nasiona lnu wykorzystywane są także do pieczenia ciast czy chleba oraz jako dodatek do płatków śniadaniowych.