Liny wykonane z materiałów syntetycznych

Liny wykonane z materiałów syntetycznych

 

Zastosowanie lin jest wszechstronne. Mogą być one wykorzystywane w wielu sportach takich jak żeglarstwo, skoki na bungee czy przeciąganie liny. Są wykorzystywane także w przemyśle jako wytrzymałe materiały przytrzymujące i ułatwiające transport nawet bardzo ciężkich i ogromnych ładunków. Stosowane liny różnią się jednak właściwościami jakie wykazują. Różni je także materiał, z którego zostały wykonane. Surowce, z których są wytwarzane mogą być pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego.

Zastosowanie liny polipropylenowej

liny polipropylenowe plecioneLiny syntetyczne najczęściej wykonane są z polipropylenu. Jest to materiał wytwarzany z polimeru polipropylenowego. Podstawową jego jednostką jest propylen- związek chemiczny pozyskiwany w procesach przetwarzania ropy naftowej (krakingowych). Lina polipropylenowa posiada kilka cech, dzięki który jest szeroko stosowana. Liny polipropylenowe plecione charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie wielu czynników środowiskowych takich jak wiatr, deszcz czy nawet długotrwałe wystawienie na działanie promieniowania UV. Jako sam związek chemiczny jest również odporny na działanie innych środków chemicznych. Jest obojętny w reakcjach z udziałem kwasów oraz zasad. Nie wchodzi w interakcje z wodą, co sprawia, że świetnie nadaje się w żeglarstwie. Co więcej liny polipropylenowe plecione nie topią się w wodzie, co oznacza, że zawsze unoszą się na jej powierzchni. Z tego też powodu bardzo często liny polipropylenowe stosowane są jako liny cumownicze i holownicze. Dodatkowo liny wykonane z materiałów syntetycznych są bardzo wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Są stosowane zarówno w gospodarstwie domowym jak również w przemyśle, gdzie pomagają podczas ciężkich transportów, nie tylko wodnych. Są także stosowane przy produkcji skakanek, smyczy dla psów i kotów czy jako sznur do rozwieszania i suszenia prania. Wytrzymałą linę polietylenową plecioną można samodzielnie wykonać w domu. W tym celu potrzebny będzie kawałek liny polipropylenowej oraz karabińczyk.

Liny są w zasadzie wszechobecne. Czasami człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu ich wykorzystywania w codziennym życiu. W wielu przypadkach wynika to z nieświadomości ich użytkownika. Liny polipropylenowe plecione obok niewątpliwie wielu zalet takich jak wytrzymałość oraz szeroki wachlarz zastosowań posiada także cechę, która sprawia, że użytkownicy chętnie po nią sięgają. To jej cena, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku lin wykonanych z materiałów naturalnych. Polipropylen nie chłonie wody, co stawia go jako jedną z ciekawszych alternatyw w przemyśle żeglarskim.