Modelarstwo i malarstwo w uniwersum Warhammera

Modelarstwo i malarstwo w uniwersum Warhammera

  • Post author:
  • Post category:Handel

Każdy kto choć trochę interesuje się grami bitewnymi i modelowaniem do nich armii słyszał o uniwersum Warhammera i jego późniejszej wersji. Nic dziwnego, bo oba te settingi są obecnie najpopularniejszymi wśród gier bitewnych, ale również zrobiły niemałą furorę wieloma doskonałymi tytułami komputerowymi. Swoją przygodę z modelarstwem zaczynałem właśnie od skromnych kilku oddziałów, na których uczyłem się podstaw malowania i różnych technik, łatwiejszych i bardziej skomplikowanych.

Hobby modelarskie w świecie Warhammera

warhammer

Ogromną zaletą obu uniwersów jest niesamowita wręcz możliwość personalizacji modeli w taki sposób, by każdy jeden był unikalny i niemożliwy do zobaczenia nigdzie indziej. Jedni w tym celu stosują multum zabiegów, modelowanie, używanie masy modelarskiej i konwersje, mające na celu przystosować części z jednego modelu do innego. Inni, nie posiadający jeszcze umiejętności plastycznych zadowalają się tworzeniem własnego schematu kolorystycznego. Jakikolwiek by nie był poziom zaawansowania w malowaniu i modelowaniu, Warhammer oferuje również świetną zabawę w postaci mniejszych i większych starć. Mogą one ciągnąć się nawet całymi dniami i wyglądać niezwykle imponująco dla osób nie uczestniczących w potyczce, aczkolwiek mogą to być również szybkie, dynamiczne starcia kilku oddziałów, do rozegrania w ledwie godzinę. Ogromnie imponuje również różnica w tematyce samych armii i ich kontrast na stole. W klubach można często obejrzeć potyczki opływowych, jaskrawo pomalowanych pojazdów obcych z maszynami wyglądającymi niczym poskładane do kupy wraki rodem ze złomowiska i ich zielonoskórymi pilotami, lub też starcia konnych rycerzy z niemożliwymi do opisania bestiami rodem z horroru. Ras i ich odmian jest w obu światach Warhammera na tyle dużo, iż każdy może znaleźć coś, co w końcu przypadnie mu do gustu, niezależnie czy woli realia fantasy, czy science-fiction. Wielu graczy, którzy zazwyczaj nie mogą zdecydować się na jeden temat armii, często łączy części z różnych zestawów nadając swojej kolekcji unikalny i oryginalny wygląd, równie często łączony z odpowiednim schematem kolorystycznym.

Wielkie bitwy i potyczki są głównym, aczkolwiek nie jedynym tematem wielu turniejów, gdyż kluby gier bardzo często urządzają turnieje malowania i konkursy na najoryginalniej skonwertowaną i najlepiej wyglądającą figurkę, pojazd czy bestię, a nagrody w takich turniejach bywają dla modelarzy bardzo atrakcyjne. Wielką pomocą dla początkujących są tutaj zestawy startowe, składające się z figurek niezwykle prostych w montażu.