Najlepsza metoda ściółkowania roślin

Najlepsza metoda ściółkowania roślin

Ściółkowanie roślin jest zabiegiem, który w znacznym stopniu poprawia warunki wzrostu uprawianych okazów, gwarantuje odpowiedni poziom wilgoci, zabezpiecza przed wpływem niekorzystnych warunków. W jaki sposób ściółkować rośliny i jakie materiały wybierać? Czy agrotkanina i agrowłóknina to to samo? Postarajmy się rozwiać wszelkie wątpliwości i poukładać wiadomości dotyczące ściółkowania roślin, zarówno tych w przydomowych ogródkach, jak i tych uprawnych.

Maty szkółkarskie czy agrowłókniny?

najlepsza mata szkółkarskaPrzede wszystkim warto przedstawić główne zalety ściółkowania roślin, a do nich z pewnością należy ochrona przed chwastami. Rozrastające się w tempie ekspresowym chwasty zabierają roślinie wodę, składniki odżywcze, a często nawet ograniczają dostęp do światła. Walka z nimi to często walka z wiatrakami, ponieważ szybkość ich rozprzestrzeniania się i wzrostu jest ogromna, naprawdę ciężko nad tym wszystkim zapanować. Trzeba również przyznać, że zarośnięte przez chwasty rabaty nie wyglądają atrakcyjnie. Jednak ściółkowanie posiada szereg innych zalet. Okrycie ściółką pozwala na zachowanie odpowiedniej wilgotności gleby, co sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Niektóre rodzaje ściółki ochronią korzenie rośliny nawet przed mrozem. Warto także wspomnieć o ochronie przed szkodnikami oraz przed  nadmiernym nagrzewaniem się gleby podczas letnich upałów. Jeśli znasz już podstawowe zalety ściółkowania, warto zastanowić się, czym ściółkować. Najlepiej prezentują się naturalne materiały ściółkujące czyli kora lub żwirek, w zależności od aranżacji ogrodu. Jednak materiały te nie będą chronić przed chwastami, które szybko zaczną tworzyć nieestetyczne rozrosty. Dlatego pod warstwę kory warto rozłożyć warstwę agrowłókniny lub agrotkaniny. Czym są te materiały i jak je stosować? Zarówno jeden, jak i drugi, to materiały wykonane z polipropylenu o określonej gramaturze, przy czym trzeba zaznaczyć, że agrotkanina jest znacznie grubsza i trwalsza. Obydwa materiały przepuszczają wodę wraz z nawozami, są obojętne dla gleby i dobrze rozłożone skutecznie zabezpieczają przed chwastami. Główną różnicą między tymi dwoma materiałami jest ich gramatura. Najgrubsza a za razem najlepsza mata szkółkarska (czyli inaczej agrotkanina) ma gramaturę 120g/m2. Jest zatem materiałem bardzo trwałym. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że najlepsza mata szkółkarska posiada stabilizator UV, co zdecydowanie poprawia trwałość. Taka tkanina doskonale ochroni korzenie rośliny przed mrozem.

Oba materiały możemy stosować zamiennie, pamiętając, że do ściółkowania używamy mat w kolorach czarnym, zielonym lub brązowym. Materiały dostępne w kolorze białym wykorzystywane są do osłaniania całych roślin na zimę, chroniąc przez mrozem i wiatrem. Pamiętajmy także, że jeśli na materiale do ściółkowania ma pojawić się żwir, warto użyć wytrzymałej agrotkaniny. Jeśli natomiast ściółkę rozkładamy na zboczu, lepiej sprawdzi się agrowłóknina, z której kora czy żwirek nie będą się osypywać.