Nowoczesne buty dla biegaczy

Nowoczesne buty dla biegaczy

Starego typu buty do biegania, potocznie nazywane kolcami przez sportowców, z racji obecności stalowych kolców na podeszwach, były coraz częściej wycofywane z konkurencji. Mimo iż sprawdzały się one bardzo dobrze na nawierzchniach na których urządzano konkurencje krótkodystansowych biegów, nie należały do zbyt wygodnych, a wielu sportowców uskarżało się na dolegliwości spowodowane nadmiernym obciążeniem stóp, przed którym większość butów biegowych nie chroniła.

Uniwersalne obuwie do biegania

kolce sportowe do bieganiaW wielu nowoczesnych seriach obuwia sportowego, stalowe kolce zastępowane były amortyzatorami z tworzyw sztucznych, spełniających podobne funkcje co kolce, choć działających na innej zasadzie. Amortyzatory zmniejszały bowiem siłę nacisku, wywieraną na stopę podczas biegania, a ich profilowana powierzchnia równie dobrze zapewniała przyczepność, choć nie powodowała dyskomfortu, na jaki czasem narzekali sportowcy noszący bardziej tradycyjne obuwie ze stalowymi kolcami. Najbardziej polecane kolce sportowe do biegania, nazywane tak ciągle mimo braku faktycznych stalowych kolców na podeszwie, były również zdecydowanie wygodniejsze i bardziej komfortowe niż obuwie w starym kroju. Było to zasługą przede wszystkim odmiennego kroju, wzorowanego tym razem na butach ortopedycznych i medycznych, zamiast sportowych, dzięki któremu noszenie butów poza konkurencjami było jak najbardziej możliwe. Nowoczesne buty dla biegaczy pomagały nie tylko utrzymać równowagę podczas szybkiego biegu, ale również zapobiegały powstawaniu wielu urazów i kontuzji na jakie ciągle narażeni byli sportowcy uprawiający dyscypliny wywierające ogromne obciążenia na nogi. Oprócz tego, buty tego typu były zwyczajnie wygodne, posiadając przyjemną w dotyku wewnętrzną podszewkę z wszytą warstwą materiału termoaktywnego, nie tylko odprowadzającego nagrzane powietrze, ale również chłodzącego stopy po szczególnie intensywnych konkurencjach w gorące dni. Wentylacja obuwia minimalizowała również możliwość zagrzybienia wnętrza obuwia, które zdarzało się nawet w butach czyszczonych regularnie.

Najbardziej profesjonalne buty posiadały nawet wkładki antybakteryjne, służące właśnie w tym celu. Owe buty były często wykorzystywane również przez amatorów, uprawiających ćwiczenia biegowe jako część treningu fizycznego czy nawet biegających rekreacyjnie. Warianty przeznaczone dla amatorów były więc coraz bardziej rozpowszechnione, i nadawały się nie tylko do ćwiczeń, ale również do codziennego noszenia, podobnie do pozostałych odmian obuwia sportowego.