Nowoczesne filamenty do drukarek

Nowoczesne filamenty do drukarek

Nowoczesne filamenty to materiały służące do tworzenia wydruków 3D, które różnią się od siebie właściwościami chemicznymi i fizycznymi. W zależności od właściwości projektów i przedmiotów stosujemy różne rodzaje filamentów. Zawsze należy wybierać materiał wysokiej jakości, ponieważ to od niego zależy jakość wydruku. Jednym z czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania materiał jest skala Shore’a, określająca twardość materiału w skali od 0 do 100; im wyższa wartość, tym materiał jest twardszy.

Rodzaje i zastosowanie filamentów

filamentNowoczesne filamenty do drukarek występują w postaci żyłki. Dwa najpopularniejszy rozmiary żyłek to 1,75 mm i 2,85 mm. Takie średnice są dostosowane do głowic drukarek 3D. Filament PLA to najpopularniejszy materiał używany w drukarkach 3D. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się mączkę kukurydzianą lub trzcinę cukrową. Skrót PLA odnosi się do kwasu mlekowego (polilaktyd). PLA jest uważane za tworzywo biodegradowalne i biokompatybilne – stosuje się je w implantach, stentach oraz wielu innych produktach, których używamy na co dzień. Jest idealny do wydruków pokazowych i prototypów. Nieduży skurcz materiału, powoduje że podgrzewany stół nie jest konieczny. Jego temperatura druku mieści się w przedziale 180 – 200°C. ABS to skrót od kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego, który należy do grupy materiałów popularnych w druku 3D. Ten termoplast znajdziemy w wielu rzeczach codziennego użytku, np. plastikowe obudowy urządzeń, meble lub zabawki dla dzieci. Mówiąc że coś jest ,,plastikowe’’ w większości przypadków mamy na ABS. Przy drukowaniu za pomocą ABS – u należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków termicznych. Zbyt szybko schłodzony rozwarstwia się i jest łamliwy. Filament PETG łączą w sobie zalety PLA i ABS. Oznacza to, że łatwy w wydruku oraz posiada dobrą wytrzymałość mechaniczną. PETG to materiał dość giętki i wytrzymały pod warunkiem, że ustawimy odpowiednią temperaturę chłodzenia w innym wypadku będzie on kruchy. Filamenty tego typu cechują się pół transparentnością, nawet po dodaniu barwnika przepuszczają w pewnym stopniu światło.

Najczęściej spotykane szpule filamentów mają wagę około 1 kg netto. Jednak coraz popularniejsze stają się mniejsze szpule o wadze np. 250 g, dzięki temu możemy przetestować kolor materiał i nie musimy się martwić kupnem całej szpuli kosztom z tym związanym. Materiały z domieszkami na przykład drewna, są również dostępne w mniejszych szpulach o wadze 200 lub 500 gramów, co pozwala na oszczędność.