Nowoczesne węże odciągowe

Nowoczesne węże odciągowe

Węże techniczne są alternatywą dla rurociągów. Jako elastyczny element zapewniają transport dla różnych materiałów: ciekłych, gazowych i stałych. Różnią się między sobą materiałem wykonania i konstrukcją. Tym sposobem wyróżniamy kilka grup węży technicznych. W przeciwieństwie do instalacji stałych węże eliminują drgania i ruch instalacji, a ich montaż jest znacznie prostszy. Przez węże, media, mogą przepływać pod ciśnieniem lub w wyniku tworzenia podciśnienia.

Zastosowanie węży odciągowych

wąż odciągowyIch przemysłowe zastosowanie wynika z odporności na niskie i średnie wartości ciśnienia. Węże zazwyczaj stanowią kompletny układ, w którym wykorzystuje się dedykowane dla nich złącza i obejmy, a ich dobór jest dokonywany w oparciu o panujące przepisy prawne i obowiązujące normy warunków pracy. Węże przemysłowe dedykowane są do trudnych warunków pracy, takich jak wysoka temperatura, czy toksyczne opary i dymy. Ich konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność pracy. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów: nowoczesnych tworzyw sztucznych i tkanin technicznych, takich jak tworzywo termoplastyczne (poliuretan) lub tworzywa powleczonym tkaniną (poliester powleczony silikonem). Wytrzymałość na podciśnienie zapewnia spirala z drutu stalowego, blachy stalowej lub tworzywa. Istnieje również grupa węży dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Wąż odciągowy jest wykorzystywany do odprowadzania: gazów, oparów, płynów, trocin, wiórów, zrębków drewna, materiałów sypkich i granulatów. Są bardzo lekkie i elastyczne. Wykorzystuje się je do nadmuchu powietrza lub gazów w instalacjach wentylacyjnych. Występują w szerokim zakresie rozmiarowym, w tym o bardzo dużych średnicach powyżej 300 mm. Węże odciągowe są powszechnie używane jako węże ssawne (przy podciśnieniu), ale także jako węże tłoczne (przy nadciśnieniu) do nadmuchu powietrza w wentylacjach. Węże odciągowe i wentylacyjne możemy podzielić na: węże odporne na ścieranie; węże odporne na wysoką temperaturę; węże odporne na działania środków chemicznych; węże specjalne (pozostałe). Węże odciągowe łączone są instalacją rurową za pomocą opasek i obejm, wykorzystując łączniki i redukcję. 

Niemożliwy jest rozwój nowoczesnej linii technicznej bez zastosowania elastycznych rurociągów i linii pneumatycznych. Muszą być one wyposażone w specjalistyczne przewody. Wielu producentów i dostawców oferuje szeroki wybór asortymentu. Węże produkowane ze wsparciem nowoczesnych technologii są o wiele bardzie odporne na ścieranie i działanie substancji chemicznych/żrących nich ich poprzednicy.