Nowoczesny system monitorowania wizyjnego

Nowoczesny system monitorowania wizyjnego

Imprezy masowe są często objęte podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, z racji wysokiego stopnia możliwości wystąpienia zagrożenia ze strony gości. Ilość fizycznych pracowników ochrony, zarówno pracujących incognito jak i mundurowych jest więc znaczna, aczkolwiek nie jest to jedyna forma ochrony, jaka jest na takowych eventach stosowana. Użycie systemu monitorowania wizyjnego jest równie częste, aczkolwiek z racji iż wiele obiektów nie posiada takowego, lub też same imprezy organizowane są na otwartym terenie, stosowane są alternatywne metody monitorowania terenu.

Systemy mobilnego monitoringu wizyjnego

Mobilny monitoring imprez masowychNajczęściej stosowany jest mobilny system monitorowania, podobny w działaniu do systemów internetowych, aczkolwiek znacznie bardziej zaawansowany. Mobilny monitoring imprez masowych przede wszystkim przeprowadzany jest za pomocą kamer zamontowanych na platformach samojezdnych, lub też pylonach umieszczonych na stałe w wybranym miejscu. Składa się on w całości z urządzeń bezprzewodowych, mogących funkcjonować samodzielnie przez około dziesięć godzin, lub też z półautonomicznych kamer, które wymagają podłączenia do źródła zasilania, aczkolwiek łączą się z komputerami sterującymi za pomocą sieci bezprzewodowej. Nie jest to system który można by wykorzystywać na stałe w jednym miejscu, choć do monitorowania okresowych eventów terenowych nadaje się doskonale. Większość urządzeń nie musi być bowiem usytuowana na stałe w wybranym miejscu, a ich relokacja w razie zmiany planu monitorowania może być przeprowadzona błyskawicznie. Urządzenia używane w mobilnych systemach monitorowania wizyjnego zazwyczaj są kamerami przeznaczonymi do monitoringu internetowego, lub też dedykowanymi urządzeniami bezprzewodowymi, specjalnie zaprojektowanymi do pracy w środowisku opartym o sieć radiową. Są więc niemal zawsze kamerami obrotowymi lub całkowicie ruchomymi, o bardzo wysokiej rozdzielczości i możliwości regulacji obrazu. Centrum monitorowania, natomiast, jest wyznaczane w samochodzie funkcjonującym jako centrala ochrony, i może być również szybko przemieszczone na wybrane miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z racji iż mobilne systemy monitorowania nie magazynują danych w takich ilościach jak ma to miejsce w przypadku systemu stacjonarnego, możliwe jest użycie bardziej kompaktowych rejestratorów czy dysków o mniejszej pojemności, co w tym przypadku nie wpływa na działanie systemu w żaden sposób. Urządzenia o małych gabarytach bez trudu mieszczą się natomiast w dowolnym samochodzie, używanym przez agencje ochrony.