Ocieplenia dla różnych stropodachów

Ocieplenie domu to bardzo ważny element w budownictwie. Pozwala on na mniejsze przenikanie ciepła przez ściany zarówno latem jak i zimą. Dlatego przy odpowiednio wykonanej izolacji możemy cieszyć się ciepłem w zimę i obniżoną temperaturą w lecie. O ile o ociepleniu ścian pamięta każdy i każdy wykonuje izolację ścian, to o izolacji dachu, czy stropów nie zawsze się pamięta, lub traktuje ten temat nisko budżetowo i tnie w ten sposób koszty.

Izolowanie stropodachów odwróconych i wentylowanych

 

izolacja stropodachuOszczędzanie na ociepleniu miejsc, przez które ubywa nam najwięcej ciepła, a jest to strop i dach, nawet nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, nie jest dobrym pomysłem. To wszystko przekłada się na koszty ogrzewania. Im większa utrata ciepła, tym większe koszty ponoszone w związku z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w budynku, a latem przekłada się to na odczuwanie dyskomfortu z powodu upałów. Dlatego elementem wartym ocieplenia jest stropodach. Ocieplenia w momencie budowy lub docieplenia już istniejącego, jeśli nikt nie zrobił tego wcześniej. Sposób docieplenia stropodachu zależy od jego struktury. Sporym wyzwaniem może okazać się na przykład docieplenie stropodachu odwróconego. To rodzaj płaskiego dachu, w którym hydroizolacja jest położona nie na ociepleniu a pod nim. Na płytach izolacyjnych możemy wtedy często znaleźć żwir, rośliny i glebę, lub płytę chodnikową w zależności od przeznaczenia takiego stropodachu. Aby zacząć jego ocieplenie musimy dostać się pod hydroizolację. Zaczynamy więc pracę od usunięcia ze stropu wszystkiego co na nim się znajduje. Następnie ułożyć płyty z polistyrenu jako ocieplenie, możemy sięgnąć też po poliuretan PIR, a następnie odbudować warstwę dociskową. Inaczej będzie wyglądać izolacja stropodachu wentylowanego. Ten rodzaj dachu ma zadaszenie nad ocieplonym stropem. Pod zadaszeniem dochodzi do wymiany powietrza przez otwory pozostawione w ściankach. Zapewnia to wentylacje, dzięki której nie będzie skraplać się para wodna w warstwie termoizolacyjnej.

Często aby dobrze zaizolować taki stropodach wystarczy dołożyć warstwę ocieplenia. Jeśli wysokość jest odpowiednia, aby tam się dostać można rozwinąć maty z mineralnej wełny. Jest to bardzo tani, szybki i łatwy sposób. Jeśli jednak przestrzeń jest zbyt mała wówczas jesteśmy zmuszeni wykorzystać metodę nadmuchową. Wystarczy w tym celu zrobić kilka otworów w dachu przez które za pomocą agregatu nadmuchowego wtłacza się np. granulat z wełny lub styropianu. Po wykonaniu pracy zaślepia się otwory w dachu. Pamiętajmy tylko by nie zatkać w ten sposób otworów wentylacyjnych.