Oczyszczanie wody za pomocą węgla sypkiego

Oczyszczanie wody za pomocą węgla sypkiego

Węgiel może służyć do wielu różnych zastosowań. Prawdopodobnie najpopularniejszym jest stosowanie go do ogrzewania mieszkania lub wody, paląc nim w specjalnie przystosowanym do tego celu piecach. Jednakże jak się okazuje, ta czarna bryłka może także być stosowana do innych zadań. Można nawet nim myć zęby, ponieważ skutecznie je wybiela. Innym zastosowaniem węgla może również być skuteczne oczyszczanie wody. 

Wpływ węgla pylistego na wodę

nowoczesne dozowanie węgla pylistegoWęgiel jest pierwiastkiem chemicznym, którego symbol chemiczny to litera „C”. Jest niemetalem z grupy p tablicy okresowej, o liczbie atomowej wynoszącej 6. Należy do 14 grupy. Posiada 4 elektrony walencyjne. Jak się okazuje, węgiel jest jednym niewielu pierwiastków, które były znane już ludziom żyjącym w czasach starożytnych. Jeśli chodzi o występowanie tego pierwiastka, usytuowano go na 4 miejscu pod względem popularności we wszechświecie zaraz po wodorze, helu i tlenie. Z bardziej praktycznych, aniżeli teoretycznych zastosowań, najczęściej służy do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Jest to spowodowane faktem, że świetnie przewodzi ciepło. Jednak jak się okazuje, jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do tej roli, gdyż można z jego pomocą także… oczyszczać wodę! Do tego procesu służy specjalny, rozdrobniony węgiel pyłowy zwany czasem również aktywnym. Za jego pomocą można skutecznie pozbywać się nieprzyjemnego smaku i zapachu, jaki posiada krystaliczna ciecz H2O. Za jego pośrednictwem umożliwione jest oczyszczanie wody pochodzenia podziemnego jak i organicznego. Zawiesinę tej substancji można dozować za pomocą koagulacji lub bezpośrednio przed filtrami pośpiesznymi. Skuteczne, nowoczesne dozowanie węgla pylistego pozwoli również na obniżenie zawartości w wodzie tlenu oraz manganu. Umożliwi też usunięcie prekursorów ubocznych produktów dezynfekcji. Niektóre szkodliwe zanieczyszczenia także nie będą miały szans! Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego faktu, lecz popularne ostatnimi czasy dzbanki filtrujące do wody zawierają w swoim filtrze właśnie węgiel. Osadzają się na nim drobiny zanieczyszczeń, które posiadała w sobie ciecz H2O.

Rozwiązanie, jakim jest dozowanie węgla pylistego, skutecznie obniża koszty oczyszczania wody, ponieważ jest to proces wyjątkowo ekonomiczny. Poza samymi finansami okazuje się także ekologiczny, gdyż jak zostało wcześniej wspomniane, węgla jest dużo, zajmuje 4 miejsce pod względem częstotliwości występowania pierwiastków. Pozwala na efektywne filtrowanie wody, obniżając ilość manganu oraz pozbywając się przykrego smaku i zapachu wody.