Odpowiednie meble do szkoły

Odpowiednie meble do szkoły

Szkolną ławkę opuściłam jakieś ćwierć wieku temu a do wspomnień szkolnych i tak cały czas wracam. Przypominają mi się dwuosobowe stoliki, para krzeseł przy każdym, zielona kredowa tablica na ścianie głównej za biurkiem nauczyciela. Ogólnie całą klasę jako pomieszczenie zapamiętałam dość skromnie. Ściany pomalowane olejną beżową farbą do połowy wysokości, stoliki i krzesła tak samo beżowe jak i biurko nauczyciela. Podsumowując: szaro, nudno, monotonnie i nie do końca wygodnie czy komfortowo. Na szczęście czasy nudnych mebli szkolnych mamy już za sobą.

Jakie meble do szkoły są odpowiednie?

odpowiednie meble szkolneKażdy producent mebli szkolnych powinien posiadać certyfikat i od tego zacznijmy. Jeśli kupimy dowolne meble gdziekolwiek otwierając placówkę dziecięcą nie uzyskamy zgody Ministerstwa Oświaty na prowadzenie tego typu działalności. Odpowiednie meble szkolne powinny posiadać ergonomiczny kształt, być wyprodukowane z określonych najlepszych jakościowo materiałów. Powinny także rozmiarami odpowiadać wiekowi uczniów. Być dopasowane do charakteru zajęć. Mówiąc o meblach szkolnych każdemu przychodzą na myśl ławki i krzesła tymczasem są to również zajęcia laboratoryjne, zajęcia prowadzone w salach informatycznych gdzie profil prowadzonych prac ma znaczenie w przypadku doboru mebli. Ważne jest aby meble były bezpieczne, atestowane, funkcjonalne, spełniające techniczne wymagania. Powinny gwarantować komfortową pracę. Ponadto dzieci zaczynające edukację w wieku 6-7 lat są najbardziej narażone na kształtowanie wadliwej postawy. Jest to ten wiek, w którym zaczynają kształtować się pewne rzeczy. Ważne jest zatem aby wymuszona pozycja siedząca przez kilka godzin dziennie w ławce nie miała negatywnego wpływa na postawę i kręgosłup dzieci. Dlatego każda edukacyjna placówka jest odpowiedzialna za odpowiedni dobór wyposażenia sal szkolnych. Warto też dodać, że ewolucję przeżyły także tradycyjne tablice kredowe, które odeszły do lamusa. Zastąpiły je tablice magnetyczne, suchościeralne czy te będące tablicą i tłem dla projektora w jednym.

Szkoła jest miejscem wyjątkowym. Miejscem, w którym nasze dzieci spędzają większość swojego czasu w ciągu dnia. Są to nie tylko pomieszczenia ale także miejsce ich rozwoju, zabawy, spotykania nowych przyjaciół. Dlatego powinniśmy zadbać o to by miały odpowiednie do tego warunki w szkole. Odpowiednio bezpieczne a zarazem dające maksimum komfortu i swobody. Może dzięki nowoczesnemu, odpowiednio dobranemu wyposażeniu sal będą wspominać swoją była szkołę lepiej niż ja. A bynajmniej bardziej kolorowo.