Oświetlenie imprez i dyskotek

Oświetlenie imprez i dyskotek

Dobra zabawa, to pożądana przez ludzi przyjemność. Człowiek, jak wiadomo to istota społeczna, dlatego lubi się dobrze bawić w gronie znajomych i innych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Taka zabawa od dawna kojarzona jest oczywiście ze wspólnymi imprezami i spotkaniami. Młodzież szczególnie gorąco ceni sobie zabawę w klimatach dyskotekowych, a one nie mogą się zazwyczaj odbyć bez odpowiedniej oprawy w formie odpowiedniego oświetlenia.

Rodzaje urządzeń do generowania światła dyskotekowego

światła dyskotekoweNie ma lepszego klimatu imprezy niż przygaszone oświetlenie główne i kolorowe światła tańczące wraz z nami w rytm muzyki. Takie światła dyskotekowe tworzą klimat sam w sobie, na równi z muzyką puszczaną przez głośniki. Zazwyczaj są to kolorowe lampki, które zapalają się naprzemiennie. Takie urządzenia zwane kolorofonami, to najczęściej spotykane urządzenie na dyskotekach. Wszelkie inne stanowią już tylko wariacje polegającą na dodatkowej animacji świateł. Kolorowe lampki przecież mogą nie tylko mrugać, ale mogą się także poruszać. Tego typu ruchy wywołane silniczkami zamontowanymi w specjalnych urządzeniach dają dodatkowy efekt. Poza kolorowymi lampkami dyskoteki są wyposażone także w stroboskopy, czyli jasne lampy, które świecą z bardzo dużą częstotliwością, regulowaną za pomocą pokrętła, lub zdalnie. Dopełnieniem oświetlenia są także urządzenia generujące światło laserowe, które są najdroższym typem urządzeń oświetleniowych na dyskotekach. Trzeba jednak przyznać, że promienie lasera, które można naprawdę kierunkować na wiele różnych sposobów, generując w ten sposób ciekawe kształty budzą respekt, wśród dyskotekowych bywalców. Kolory lasera mogą być różne, mogą się łączyć, przemieszczać i tworzyć ciekawe kombinacje na ścianie i na parkiecie. Jeśli doda się do lasera jeszcze generator dymu, to będziemy mieli piorunujące wrażenie, spowodowane tym, że poprzez dym widać będzie linie lasera, od źródła światła, aż do punktu docelowego.

Na koniec chciałbym jeszcze dopowiedzieć, o systemach sterowania oświetleniem na scenie. Otóż wszystkie wymienione urządzenia można, jeśli się chce, połączyć w jeden sterowany centralnie system. Ma to ułatwić sterowanie, poprzez umieszczenie tego wszystkiego w jednym miejscu. Dodatkowo można w centralnych jednostkach sterowniczych zazwyczaj zaprogramować pewne sekwencje oświetlenia i nie trzeba potem uruchamiać wszystkiego po kolei. Centralne jednostki są na tyle rozbudowane, że ich obsługa nie jest taka prosta, jednak podstaw obsługi może nauczyć się każdy amator.