Piękno betonowych posadzek dekoracyjnych

Piękno betonowych posadzek dekoracyjnych

Beton przez wiele lat w budownictwie uważany był za podstawowy budulec. Stosunkowo od niedawna stał się nie tylko ważnym elementem budowy ale także dekorowania wnętrza. Betonowe posadzki kojarzą się z niewykończonym pomieszczeniem lub pomieszczeniami użytkowymi gdzie zmysł estetyczny nie ma znaczenia. Betonowe podłogi są wylewane w kotłowniach, piwnicach, w miejscach ukrytych. Obecnie betonowe podłogi przeżywają swój renesans.

Nowoczesne dekoracyjne podłogi z betonu

stylowe posadzki betonowe dekoracyjneAktualnie jednym z największych trendów wnętrzarskich są stylowe posadzki betonowe dekoracyjne. Ich technologia związana jest z posadzkami dla przemysłu. Taki typ podłogi da się wykonać zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach. Oznacza to że nadaje się do dekoracji zarówno dużych jak i małych powierzchni. Co więcej nic nam nie może stanąć na przeszkodzie aby zafundować sobie taki typ podłogi. Nie ma znaczenia deweloperski stan lokalu, wylewka. Posadzki betonowej nie należy mylić z dekoracyjnymi betonowymi płytami. Są one przeznaczone na ściany a nie na podłogi. Beton wylewany na podłogi powinien zostać przygotowany na miejscu budowy. Cechą betonu podłogowego jest jego wysoka trwałość, twardość, antyścieralność. Taka wylewka na miejscu pozwala nam uniknąć fug, spoin czyli tego co kojarzy nam się z kaflami. Minimum grubości betonu dekoracyjnego na podłodze to 8 mm. Większą grubość mają kafle z klejem czy parkiet. Oczywiście jeśli ktoś wymaga większej grubości można zalać i 15 mm posadzki. Taką posadzkę betonową można wykończyć na dwa sposoby. Można ją wykończyć zacierając przez co uzyskamy efekt zbliżony do podłogi przemysłowej i mamy wówczas do czynienia z matem lub nadać jej połysku, efektu lustra poprzez szlifowanie i polerowanie. Taki typ podłogi sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu. Możemy położyć beton dekoracyjny w łazience, kuchni, salonie, korytarzu. Tworząc taką posadzkę musimy odtworzyć w niej szczeliny dylatacyjne. W przeciwnym razie podłoga może nam popękać. Dlatego w każdym pomieszczeniu z taką posadzką będziemy mieć spoiny nawet w pomieszczeniach o małych powierzchniach takich po 20m2.

Moda na kafelkowe podłogi popularne w latach 90 już dawno przeminęła. Dekoracyjne betonowe posadzki stosowane są nie tylko w prywatnych budynkach ale także w galeriach, muzeach, sklepach. Taka podłoga jest bardzo trwała. Można ją także myć. Beton nie nasiąka wodą, jest odporny na substancje myjące chemiczne. Trzeba tylko uważać aby czymś go nie zabarwić ponieważ taka plama może pozostać na posadzce na stałe.